Zpět na úvod

Žlutá stužka na tričkách v ulicích Prahy

shutterstock_138987200
Autor: Redakce
Štítky:

35 běžců se v sobotu 1. dubna zúčastní půlmaratonu, prvního ze závodů letošní série Běhů se žlutou stužkou/Yellow Ribbon Run. Akce se koná v rámci slavného Sportisimo Prague Half Marathonu 2017 pořádaného společností RunCzech. V letošním roce se v České republice poběží už druhý ročník Běhu se žlutou stužkou, jehož cílem je nevšedním způsobem upozornit na problém obtížné zaměstnatelnosti lidí propuštěných z výkonu trestu. Celkem se na start Sportisimo 1/2Maratonu Praha postaví 11 500 běžců a běžkyň z 57 zemí, kteří se těší na rychlou trať i každoročně fantastickou atmosféru.

Motto Běhu se žlutou stužkou zní „uteč předsudkům“ a „dejme druhou šanci“. Právě předsudky propuštěným vězňům škodí podle odborníků víc, než si myslíme. Přes dvě třetiny českých firem po uchazečích při náboru vyžadují výpis z trestního rejstříku, přičemž plných 55 procent zaměstnavatelů lidi se záznamem v Rejstříku trestů vůbec nezaměstná. Z odsouzených propuštěných z vězení, kterých bylo jen loni přes deset tisíc, má tak podle propočtů šanci získat práci jen třetina těch, kteří jsou motivovaní pracovat.

„Naším cílem je povzbudit zaměstnavatele, aby přinejmenším přemýšleli nad tím, že i propuštěný vězeň může být vděčným a spolehlivým zaměstnancem,“ uvedla iniciátorka běhu, ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková. „Věřím, že práce s vězni má smysl. Čím víc jim pomůžeme se začleněním do běžného života a řešením leckdy složitých životních problémů, tím méně bude obětí trestných činů,“ doplnila.

Podle Carla Capalba, prezidenta organizačního výboru RunCzech, zvládnou ženy v průměru Sportisimo 1/2Maraton Praha za 2:05:22 hodiny a muži za 1:49:12 hodiny. „To ale není to klíčové v závodu běžců se žlutou stužkou. Tito sportovci mají mnohem důležitější cíl, chtějí totiž inspirovat své blízké, přátele i úplně cizí lidi, že druhou šanci by měl dostat každý,“ dodal Capalbo. Celé jarní běžecké série se žlutou stužkou složené ze čtyř závodů v dubnu, květnu a červnu se podle něj zúčastní neuvěřitelných 900 běžců.

Zajímavosti z projektu Yellow Ribbon Run a Sportisimo Prague Half Marathonu 2017

  • V letošním roce se v České republice poběží 2. ročník Yellow Ribbon Run.
  • Sportisimo 1/2Maraton Praha odstartuje v 10 hodin z náměstí Jana Palacha.
  • Závod si získal svůj věhlas díky krásné trati probíhající srdcem historické Prahy.
  • Závod bude vysílán v přímém přenosu na ČT Sport. Přenos startuje v sobotu 1. dubna v 9:50.
  • Závod je již poosmé v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.
  • Trasa Sportisimo 1/2Maratonu Praha je velmi rychlá, v loňském roce ji pod hodinu zaběhlo pět mužů
  • Yellow Ribbon Run bude letos součástí tří závodů RunCzech běžecké ligy 2017, a to Sportisimo 1/2Maratonu Praha dne 1. dubna a Volkswagen Maratonu Praha dne 7. května. Největší zastoupení běžců bude součástí charitativní běžecké akce O2 Pražské štafety 4×5 dne 14. června.
  • V roce 2017 akci podpoří na 900 běžců, z nichž téměř 500 poběží O2 Pražskou štafetu 4×5 a přes 100 celou maratonskou vzdálenost. V současné době jsou přihlášení aktivní účastníci z 19 zemí, a to například z Francie,
    Švédska, Dánska, ale také Brazílie, Thajska, Běloruska, Izraele nebo Kazachstánu.

Více o akci najdete zde.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Warsaw,,Poland,23rd,October,2020.,Protest,Outside,The,House,Of

Proměna Polska na Evropský Gilead

Co se děje v zemi, která nechá ženu zemřít na septický šok, než aby odstranila mrtvý plod z její dělohy? Už jsme ...

Man,Taking,A,Picture,Of,His,Penis,With,A,Smart-phone.

Případ Hošek

Aféra rozesílání nevyžádaných fotek sexuální povahy odkrývá, jak se společnost staví k sexuálnímu obtěžování na ...