
Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu dostatečně reprezentovány?
Ledové království je populární pohádka o dvou sestrách. Kdybychom se vás zeptali, jestli v ní mluví více ženy nebo muži, pravděpodobně byste tudíž automaticky řekli, že ženy. Těsně, ale ne. I v pohádce, kde jsou dvě hlavní postavy ženy, mluví více muži. Pokud byste toto tvrzení chtěli vidět graficky znázorněné, zkuste tuto stránku.
Podívejme se na data:
- V roce 2022 byly ženy protagonistkami ve zhruba třetině filmů. Pokud se vám to zdá málo, doplníme, že se vlastně jedná o pokrok, protože ještě v roce 2002 bylo protagonistek o 16 % méně.
- Co se ovšem za posledních 20 let nezměnilo, je percentuální zastoupení žen v hlavních rolích, které se pohybuje kolem 38 %. Pravděpodobně ani nepřekvapí, že filmy obecně obsazují mladší ženy; bílé ženy pak tvoří zhruba 64 % rolí.
Počet slov samozřejmě není jediným relevantním ukazatelem toho, jak jsou ženy ve filmu znázorňovány, ani toho, jestli ten který film je dobrý. Je to ale jedním z ukazatelů toho, jak ve filmech, a to i v těch nejnákladnějších, nejvíce šířených a s největším rozpočtem, chybí ženy.
Je to další ze začarovaných kruhů, který málokdo z vysokých, rozhodovacích míst ve filmovém průmysl chce prolomit. Důvod je i zde zřejmý: i v těchto pozicích je velice málo vlivných žen, které by to mohly změnit. Sem tam se nějaké najdou, ale pořád jich není dostatek k tomu, aby změnily celý narativ. Za zmínku ovšem stojí například Hello Sunshine, produkční společnost, kterou zaštiťuje herečka a producentka Reese Witherspoon. Vybírá si předlohy, ve kterých dominují ženské postavy, které vypráví příběhy žen, a které jsou jimi vyprávěny. Podle jejího názoru bylo a je takovýchto příběhů minimum a cítila, že může přispět ke změně. Poslední kapkou pak byl scénář, který se jí kdysi dostal do ruky. Měl to být velkorozpočtový film velkého studia, ale Witherspoon tehdy přišlo, že hlavní ženská postava je vlastně pro celý ten film naprosto zbytečná: neměla žádný cíl a v podstatě byla zbytečná i pro děj jako takový. Co ji ale v podstatě vyprovokovalo k jednání bylo, když se dozvěděla, že snad všechny známé hollywoodské herečky o tu roli stojí a usilují.
Podle Witherspoon záleží na tom, jak filmy vznikají. Je rozdíl, jestli příběh o sufražetce vypráví nezúčastněný muž, nebo jestli se ho snaží předat žena, které ho předtím předala její babička. Společnost Hello Sunshine chce podpořit ženy, aby sdílely realitu svých životů, své skutečné příběhy. Věří, že pokud bude reprezentace žen v médiích přesnější a rozmanitější, bude lehčí prolomit bariéry a ženy budou moci lépe následovat své sny a nebudou je muset odsouvat a snažit se vybojovat všechny tyto bitvy znovu a znovu.
Je samozřejmé, že ženy jako Reese Witherspoon mluví z pozice obrovského privilegia. Je ale neméně důležité ocenit, že se ona a další bohaté a úspěšné ženy, které mají možnost, čas i prostředky, zasazují o to, aby prorazily alespoň nějaké skleněné stropy. Nikdo nemůže prorazit všechny, nikdo to nikdy nebude dělat dokonale. Ale každá snaha se počítá. Pokud budou i v tak rigidním muži-dominovaným průmysl reprezentovány ženy různých postav, sexuálních preferencí a z různých podmínek, ženy v jakémkoli průmyslu se v nich poznají a nechají se jimi motivovat a inspirovat. A takovéto domino už nepůjde zastavit.
Ženy si zaslouží svůj vlastní příběh.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.