Zpět na úvod

Ženy v Top managementu – JUDr. Michaela Chaloupková, MBA

Míša Chaloupková_2
Autor: Zuzana Andělová
Štítky:

Michaela Chaloupková je jedinou ženou v představenstvu Skupiny ČEZ. Ve společnosti působí od roku 2003 a vede divizi správa, která obsahuje personalistiku, nákup a logistiku. Vystudovala právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, praktikovala advokacii, ale jak sama říká, našla se až v řízení lidí pro Skupinu ČEZ.

Její motto je: Kdo je připraven, není ohrožen.

Michaelo, co Vás dovedlo do Skupiny ČEZ?

Náhoda:)

Po právech jsem nastoupila jako koncipientka do advokátní kanceláře, odkud jsem po půl roce „utekla“ do společnosti, která obchodovala s cennými papíry. I když mě obchodní právo bavilo, rozhodla jsem se skončit a to přes to, že jsem neměla v tu chvíli žádný záložní plán. ČEZ tenkrát vypisoval pozici obchodního právníka, já se přihlásila, vyhrála a byla přijata mezi poměrně velikou konkurencí…dnes jsem tady už 12 let.

Jaká byla Vaše cesta do představenstva ČEZu, Michaelo?

Náhoda to nebyla, ale úplně v plánu jsem to neměla. V prvopočátku jsem neměla úmysl dělat manažerskou kariéru. Chtěla jsem dělat obchodní právo a hotovo. Rok jsem dělala „KOPRa“ – koncového pracovníka, ale nelíbilo se mi, že mám v pracovní smlouvě pozici obchodní referent. To jsem chtěla změnit, dala jsem si na to rok a nakonec jsem vše zvládla. Dostala jsem nabídku řídit útvar zabývající se veřejnými zakázkami, kde jsem objevila svou radost a naplnění z řízení lidí. Pak jsem stoupala v hierarchii firmy až na pozici zastřešující celý centralizovaný nákup ve Skupině ČEZ. Na začátku roku 2014 jsem k nákupu a logistice dostala do gesce i lidské zdroje. V řídící pyramidě ČEZu jsem nevynechala žádnou úroveň. Svému šéfovi jsem se nikdy netajila tím, že bych se někdy ráda dostala až do představenstva společnosti. Ve chvíli, kdy ta nabídka přišla, neváhala jsem a řekla ano. Můžu říci, že jsem si to opravdu odpracovala.

Jakou radu máte pro ženy, které chtějí do vedení společnosti?

Říci si o to, co chci. Mít v hlavě vše srovnané a být připravena až to přijde. Příležitost přichází nečekaně a většinou pouze jednou. Ženy si často o pozice neříkají – i když jsou velmi schopné – čekají, že nabídka přijde tak nějak sama. Je třeba být velmi aktivní, o pozici si prostě říci a směřovat k tomu všechny kroky. A také připravovat své okolí – především rodinu. Když jste ve vrcholné pozici, jede v tom s vámi totiž celá rodina.

Jak Michaelo kloubíte rodinu s prací?

Můj manžel mi velmi pomáhá. Věděl, do čeho se mnou jde, že chci děti, ale miluji svoji práci a chci si ji udržet. Mám 4,5 letého syna a čekám druhé dítě. Práci a rodinu lze skloubit, ale vyžaduje to opravdu velkou kooperaci a tolerantnost všech zúčastněných. Podílíme se na chodu rodiny oba dva v zásadě rovným dílem. Syn chodí do školky od půl roku a je šťastný. Mám paní na úklid a jsem opravdu disciplinovaná. Čas na práci a čas na rodinu musí být přesně daný.

Kdy jste se vracela po porodu prvního dítěte do práce?

Vracela jsem se po 3 týdnech, zaměstnavatel mi umožnil postupný náběh – částečný home office a miminko v kanceláři. Podle mě dítě hlavně potřebuje milující a spokojené rodiče. Režim každé rodiny je individuální.

Co si myslíte o 3 leté rodičovské dovolené?

Tak za prvé to není dovolenáJ

Moc se mi nelíbí výše rodičovského příspěvku, vždyť nepokryje ani péči o dítě a navíc automaticky staví ženu do závislé pozice. Dlouhá pracovní proluka navíc velmi škodí z profesního hlediska. Vývoj jde velmi rychle a i půlroční výpadek je opravdu při návratu těžký jak pro zaměstnankyně tak pro zaměstnavatele. Každý to však musí dělat tak, jak to cítí. Myslím, že stále převládá v naší společnosti stereotyp, že to tak a tak být musí – tedy, že žena by měla o děti plně pečovat alespoň do 2 let. Přitom to může být i kontraproduktivní především pro ty děti, které jsou nastavené na socializaci a kontakt s jinými dětmi již dříve.

Jak vychováváte své zástupkyně?

Ve Skupině ČEZ pracuje pouze kolem 20 % žen, což je dáno především tím, že podnikáme ve velmi technickém oboru výroby elektřiny a provozování distribuční sítě. V rámci personalistiky se snažím ukázat pracovnímu trhu ČEZ hlavně jako atraktivního zaměstnavatele.

Nabízíme plovoucí pracovní dobu, fungují zkrácené úvazky, stlačený týden a home office tam, kde to povaha pracovního místa umožňuje. Prostor vidím především v edukaci vedoucích pracovníků, jak s flexi úvazky pracovat. Snažíme se ženy podporovat flexibilitou a individuálním vzděláváním. Začínáme také s leadrshipem žen ve středním managementu a chceme zavést třeba mentoring.

Vnímám to tak, že moje role je dát příležitost. Ženy ale musí samy chtít. Já osobně mám tým diverzitně vyvážený, a to je to, co podle mne funguje nejlépe – diverzita názorů, postojů, nejen na základě genderu, ale také věku.

Kde Vás můžeme, Michaelo, vidět veřejně vystoupit v blízké budoucnosti?

Snad stihnu úžasnou akci – festival VŠEM ŽENÁM, na který se velmi těším. Festival bude na MDŽ 8. a 9. března v Míčovně Pražského hradu. Já budu moderovat krásný blok…ale jak jsme říkali – jsem v posledním měsíci těhotenství, tak snad se miminko nepřihlásí dříve, než jsem si naplánovalaJ

Co je to za akci a pro koho to vlastně je?

Festival VŠEM ŽENÁM je prostě unikát – festival, kde vystoupí přes 40 úžasných osobností, které budou sdílet své příběhy, emoce… Je to akce přesně pro ženy, které vědí, co chtějí. Chtějí na sobě pracovat, chtějí se inspirovat. Bude to místo setkání spousty různorodých žen. Na 100% vznikne báječný networking a jsem přesvědčena, že z toho vzejde spoustu zajímavých spojenectví a další spolupráce. Předpokládám, že i vzájemné pomoci a podpory. Těším se na všechny ženy, které tam potkám.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

IMG_8452

USA and I

Ahoj, já jsem Broňa a v srpnu roku 2017 jsem se vydal na své doposud největší dobrodružství, na rok do USA se ...