Zpět na úvod

Ženy-samoživitelky očima politiků

shutterstock_300277835
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Sorry, there are no polls available at the moment.

V dubnu tohoto roku se vláda dohodla na zákonu o zálohovaném výživném. Zjednodušeně řečeno spočívá tento zákon v tom, že stát vyplácí výživné těm rodičům (z větší části matkám), kterým otec (matka) dítěte po více než 3 měsíce tyto peníze neplatí. Zákon ničím neřeší otázku toho, proč stále nemáme lepší způsob vymáhání výživného po neplatičích. Přestože pokusy proběhly a probíhají, nejsou stále tak efektivní, jak by být měly. Zákon, který vznikl, zřejmě přínosem pro ženy, které s dětmi zůstaly samy a nemají jinou možnost, jak vymáhat výživné.

„Myslíte si, že je žena jakkoli zodpovědná v situaci, kdy jí otec dítěte neplatí výživné?”

  • 1
  • 7

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Při této příležitosti se ozval zlínský hejtman Jiří Čunek, který zákon využil k naprosto bezostyšnému victim-blamingu. Nechal se totiž slyšet, že nerozumí tomu, proč by měl stát platit za to, že si ženy špatně vybraly partnera a otce pro své děti. Podle Čunka tedy zcela jasně v situaci, kdy žena zůstane sama s potomkem a partner jí neplatí výživné, může žena, protože si špatně vybrala, a nikoli muž, který odmítá platit alimenty na své dítě.

Tento argument vlastně připomíná jiný, známější, a bohužel o dost rozšířenější. Je to vlastně obměna průpovídky, že žena by neměla sama chodit večer v sukni ven, protože pak se přece nemůže divit, že ji někdo znásilní. V obou případech se naprosto opomíjí role toho, kdo něco provedl, a vina se přenáší na ženu, která svým chováním vlastně umožnila pachateli, aby jí neplatil alimenty/potažmo znásilnil.

Je to tím víc udivující proto, že Čunek je členem KDU-ČSL, tedy strany, která se staví za rodiny a rodinné hodnoty. Přestože nelze od všech členů strany požadovat identický názor na veškerou rodinnou (či jakoukoli jinou) problematiku, dalo by se alespoň předpokládat, že někdo, kdo se hlásí k takovéto straně, bude mít o podporu rodin zájem.

K výroku Jiřího Čunka se pak vyjádřil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který se dal slyšet, že zálohované výživné bude motivovat lidi k tomu, aby se rozcházeli. Pominul přitom fakt, že se jednak rozhodně nebavíme o nějakých závratných částkách, a navíc tím vlastně naznačil, že ženy by radši měly peníze od státu „zdarma“, než aby žily v úplné rodině. Celé to pak korunoval výrokem, že samoživitelky, které jsou jako skupina nejvíce ohroženy chudobou, si prostě „mají najít jiného chlapa“, který je uživí.

Celá záležitost nutně musí v člověku vzbudit otázku toho, jak vlastně tito a jim podobní muži vnímají ženy.
Opravdu chceme žít v takovém světě, jak ho vidí pánové Čunek a Bělobrádek? Ve světě, kde budeme tvrdit, že pachatel (v úvozovkách i bez) vlastně nemá na celé situaci podíl, protože za ni může oběť, která pachateli svým chováním vlastně všechno umožnila? Ve světě, kde ženy jsou vnímány jako zlatokopky, které se nechaly oplodnit a potom kvůli dávkám opustily své muže? Ve světě, kdy místo toho, abychom upravili podmínky pro ženy a muže tak, aby žena mohla fungovat a nebýt finančně závislá na muži ani v průběhu rodičovské dovolené, tak jí doporučíme, aby si našla nového muže, který ji zajistí?

Jako by se vytratil fakt, že žena má hodnotu sama o sobě. Tento zákon, ať už se k němu osobně stavíme jakkoli, představuje záchrannou síť. Výsledkem sociálního systému, který nefunguje jako záchranná síť není, jak se možná mnozí domnívají, ani „úplná“ rodina, ani samostatně fungující člověk, který od státu nikdy nepotřebuje pomoc. Je jím žena, která je chycena v pasti nefunkčního či násilného manželství, ze kterého nemůže odejít, protože jinak by to ona ani její děti nepřežili.

To je ovšem pro některé naše politiky (a bohužel nejen pro ně), kteří mentálně stále žijí v době před nějakými šedesáti lety, už příliš vysoká matematika.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Students,In,Class

Moje tělo je moje

Od podcastu k výstavě a workshopům. O čem je projekt Ridiny Ahmedové? V roce 2021 spustila zpěvačka Ridina Ahmedová ...

Stop,Violence,Against,Women,sexual,Abuse,,Human,Trafficking,domestic,Violence,Rape,International

Pět let

Podařilo se konečně českému seriálu zobrazit znásilnění bez stereotypů a misogynie? Seriál o skutečném významu ...