Zpět na úvod

Ženy na konferenci o založení rodiny nechceme

shutterstock_1117902242
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Diskuze typu „o nás bez nás“ pokračují směle dál i v roce 2020.

Hashtag #najdiženu je na sociálních médiích konstantní připomínkou toho, že zastoupení mužů a žen prakticky na jakékoli konferenci, debatě či schůzi jsou ohromně nevyrovnané. Těžko říci, jestli „nevyrovnané“ je vlastně to správné slovo, protože se až příliš často stává, že ženy prostě zastoupené nejsou vůbec, nebo pouze symbolicky. (Při této příležitosti doporučujeme i hashtag #prostětotakvyšlo, který odkazuje na nejčastější odpověď subjektů dotázaných na nepřítomnost žen na dané akci).

Jednou z konferencí začátku roku 2020, kterou lze pod tímto hashtagem najít, nese název Mladý rodič. Patronkami této akce jsou dvě herečky, ale to jsou jediná ženská jména, která na stránce této akce zazní. Na seznamu speakrů totiž není žena ani jedna. Zato je tam například pan Mgr. et Mgr. Milan Studnička, který je mimo jiné známý i rozhovorem o tom, jak vrcholový sport ničí ženy (muže ne), jak jsou ty nebohé vrcholové sportovkyně jedna labilnější než druhá, že ženy obecně nesnáší tlak na výsledek a měly by se věnovat sportu jen tak pro radost. V podstatě už jen chybí aby pan Mgr. et Mgr. nás ženy poplácal po rameni a řekl, ať si s ničím nelámeme naše pěkné hlavinky a přenecháme všechny starosti mužům, kteří to za nás přeci vyřeší.

Koneckonců v takovém duchu je seskládán i program konference. Dalšími hosty jsou gynekolog, ekonom a psychiatr/pedagog. Všechno samozřejmě muži. V zájmu fair play tedy musíme uvést, že moderátorkou je žena. Ta se ovšem asi o své názory a pohledy z druhé strany zřejmě dělit nebude.

V popisu této konference stojí následující: Proč uvažovat o založení rodiny dřív než ve 30 letech? Jaká jsou pro a jsou vůbec nějaká proti? Co potkává mladé lidi po cestě k rodičovství po stránce fyzické, psychické i ekonomické.

Pokud patříte mezi ty, kteří si všímají jazykových prostředků, začne vám být už u druhé věty jasné, odkud pravděpodobně vítr vane. Skupinka mužů bude na pódiu polemizovat o tom, jestli vůbec existují nevýhody mateřství před 30. rokem věku. To zřejmě vysvětluje i neúčast žen v panelu, mnohé z nich by totiž mohly mít velice pádné důvody a zkušenosti na to, aby reprezentovaly i „proti“.

Dodejme ještě jednu věc: přes stránku konference se můžete proklikat i na stránku Výchova kluků v Čechách, která dále obsahuje pozvánku na jinou konferenci (které se bude účastnit mimo jiné i pan Mgr. et Mgr. Studnička a teď pozor, dokonce i jedna žena!). V popisku konference se dočtete, že dnešní chlapci (už dokonce prý jako druhá generace) vyrůstají ve světě plném žen a že jsou tudíž neschopni se zařadit ke starším chlapům, chybí jim vzory a nezvládají svou agresi. Ano, to všechno kvůli jakémusi mýtickému světu plném žen, kterým jsou obklopeni. Pokud jste tedy o ideologii těchto konferencí pochybovali, teď již nemusíte.

V době vzniku tohoto článku konference ještě neproběhla a lze tedy polemizovat jen o záměru celé konference a nikoli o konečném obsahu. Co zůstává pravdou v každém případě je, že je to konference o tématu, které se dotýká žen více než mužů: fyzicky, psychicky, společensky a ekonomicky. A že na ní svůj názor, postoj, zkušenost či profesionální hledisko nereprezentovala ani jediná žena.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...