Zpět na úvod

Ženy, které změnily běh dějin

zeny historie foto
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Kdo je podle ankety BBC History Magazine v první desítce?

Na našem webu se často zmiňujeme o významných ženách, které historie, dějepisné učebnice a společnost nějakým záhadným způsobem zapomněli zmínit. Sem tam se na internetu objeví žebříčky žen, kterým se podařilo změnit svět, kde ale často chybí zařazení do širšího historického kontextu, školních osnov a obecného podvědomí. Je to důsledek podivných hitparád, ve kterých bodují jen muži objevitelé, vynálezci, myslitelé a vědci. Ženy jsou často buďto úplně opomíjeny, nebo jsou zmiňována ta samá dvě, tři jména pořád dokola, aby seznam působil naoko vyváženě. Jak moc jsou významné ženy opomíjeny ukázal například průzkum časopisu BBC History Magazine, ve kterém byli osloveni experti, aby nominovali 10 žen, které podle jejich názoru měly největší dopad na světovou historii. Čtenáři pak měli možnost z těchto nominací vybírat, a časopis výsledky uveřejnil. Nebyl tedy velký problém najít tolik významných žen, aby se z nich dalo vybrat těch 100 (dle čtenářů) nejvýznamnějších. Pojďme si přiblížit alespoň první dvacítku.

Marie Sklodowska Curie. Vědkyně dobře známá i u nás změnila svět hned dvakrát. Věnovala se výzkumu radioaktivity, jako první prokázala existenci prvku radium, byla laureátkou Nobelovy ceny jako první žena a později první člověk, který vyhrál Nobelovu cenu dvakrát, a navíc její objevy přispěly k rozvoji léčby rakoviny.

Rosa Parks. Martin Luther King u nás neznámé jméno není, ale Rosa Parks pravděpodobně bude podstatně obskurnější. V anglicky mluvících zemích je přitom běžně známá, a v USA je přímo legendární. Rosa Parks byla Afroameričanka žijící ve státě Alabama, která během segregace jednoho dne odmítla v autobuse uvolnit místo bílé osobě. Tento naprosto jednoduchý protest se změnil v rozbušku a vzniklo z něj hnutí za lidská práva, které pomohlo zajistit Afroameričanům v 60. letech minulého století rovná práva.

Emmeline Pankhurst. Britka, která na začátku 20. století  založila ženské hnutí (Women’s Social and Political Union), aby mohla protestovat za právo žen volit. Její motto bylo „Činy, ne slova.“ Pankhurst vybudila ženy, aby se začaly agresivněji hlásit o svá demokratická práva. Její ženské hnutí je dodnes v Britské historii pokládáno za naprosto jedinečné. Byla za své snahy třináctkrát uvězněna.

Ada Lovelace. Pokud jste netušili, že první počítačová programátorka byla žena, seznamte se s Adou Lovelalace. Je smutným důkazem toho, jak moc je toto odvětví stále dominováno muži, a málokdo tuší, že na počátku programátorství stála žena.

Rosalind Franklin. Díky této ženě máme dnes mapping lidského genomu, umělé oplodnění nebo genetické inženýrství. Franklin totiž dodala důkaz toho, že DNA má strukturu dvoušroubovice. Bez této znalosti by nic z výše zmíněného nebylo možné.

Margaret Thatcher. První Britská předsedkyně vlády, která provedla zemi hlubokou ekonomickou recesí, válkou o Falklandy a konflikty v Severním Irsku.

Angela Bourdett-Coutts. První žena, která v Británii získala šlechtický titul od královny Victorie. Přestože zdědila významné podíly a jmění v Coutts Bank od svého dědečka Thomase Couttse, nebylo jí umožněno tam jako ženě pracovat. Věnovala se tedy filantropii, zasadila se o sociální bydlení, dala vystavět domovy pro chudé a financovala spoustu projektů, zvláště ve východním Londýně.

Mary Wollstonecraft. Anglická spisovatelka a filosofka, která podporovala vzdělávání a rovnoprávnost žen. Její kniha Obrana práv žen, vydaná v roce 1792, je považována za jeden ze základních textů moderního feminismu.

Florcence Nightingale. První žena, která vedla Britské armádní sestry do Turecka během Krymské války. Nestarala se jen o raněné, ale informovala také vedení armády, jak předejít vyhnutelným úmrtím. V této činnosti pokračovala i po válce.

Marie Stopes. Podporovala antikoncepci a sexuální výchovu na začátku 20. století. Byla kontroverzní svými názory na eugeniku. Stala se klíčovou osobou v boji pro právo žen plánovat svá těhotenství.

Toto je tedy Britská top 10. Článek o druhé desítce pro vás už chystáme. Zajímalo by nás ale už teď následující: jaké ženy by byly ve vaší top dvacítce? A samozřejmě pokud byste měli zájem se o některé z žen dnešní desítky dozvědět více, ozvěte se nám a my pro vás připravíme podrobnější článek.

Další články

Young,Woman,On,A,Beach,Holdind,White,Hat.,Summer,Holiday

Beach bodies

Spanělská kampaň za diverzitu těl v letním období rezonovala v létě po celém kontinentu. Jaké myšlenky za ní stojí? ...