Zpět na úvod

Ženy, které změnily běh dějin, část II.

matka Tereza
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Druhá desítka vítězkyň žebříčku britského časopisu BBC History Magazine.

Přestože i o druhé desítce jmen v našem článku platí, že jsou poněkud více britsko-centrická než by pravděpodobně byla, pokud by žebříček vznikal u nás, pojaly jsme uvedení této druhé desítky jako možnost představit si jména, se kterými se mnoho z nás nemělo možnost setkat, a která určitě stojí za to znát. Souhlasíte s žebříčkem BBC History Magazine, nebo se vám některá jména na seznam vůbec nehodí? Budeme rádi, když nám dáte vědět!

Eleanora Akvitánská. Vévodkyně akvitánská se nejprve stala Francouzskou, a poté i Anglickou královnou, díky čemuž je její postavení v historii obou zemí nesmírně zajímavé. Kronikáře pak zaujala především svou účastí na druhé křižácké výpravě do Svaté země.

Panna Marie. Dvanácté místo patří matce Ježíše Krista, pravděpodobně nejznámější ženě v historii vůbec.

Jane Austen. Slavná anglická spisovatelka, velice známá a oblíbená i u nás. Její díla jsou dnes notoricky známá, i pro svou nadčasovost, nadhled a ironii, kterou Austen uměla mistrně využít.

Boudicca. Icénská královna, která během okupace Británie Římany spojila Keltské kmeny a vedle je k revoltě proti nadvládě Římanů. Vedla armádu čítající 100 000 mužů a byla poražena až Římským místodržitelem Paulinem.

Diana, princezna z Walesu. Lady Di, u nás známou spíše pod (nepřesným) titulem princezna Diana se v roce 1981 stala manželkou následníka Britského trůnu prince Charlese. Využila svého postavení k charitativní práci s nemocnými dětmi, podpoře zákazu nášlapných min a práci s lidmi s rakovinou, HIV/AIDS a duševními chorobami.

Amelia Earthart. První žena, která sama přeletěla Atlantický oceán. Poté se dalších pět let věnovala překonávání různých leteckých a rychlostních rekordů. Naposledy se však zapsala do historie záhadně a tragicky: v červnu 1937 se vydala na let kolem světa, čímž se stala prvním člověkem, který kdy letěl přes Rudé moře do Indie. 2. července bylo nahlášeno její zmizění blízko ostrova Howland v Tichém oceánu. V roce 1939 byla prohlášena za mrtvou. Tělo Earhart nebylo nikdy nalezeno, a její zmizení je dodnes považováno za jednu z největších záhad v historii lidstva.

Královna Viktorie. Byla korunována královnou v roce 1837, a vedla Britské impérium v době obrovského společenského, technologického a ekonomického rozvoje.

Josephine Butler. U nás poměrně neznámé jméno ženy, která v 19. století otevřela diskuzi o dvojitých standardech ve společnosti, které dominovali muži. Úspěšně se jí podařilo zrušit zákon o nakažlivých chorobách, který požadoval povinné lékařské prohlídky pro ženy, které byly považovány za prostitky, ale nikoliv pro jejich mužské klienty. Vedla také kampaň proti dětské prostituci a obchodu s bílým masem.

Mary Seacole. Mary se v době Krymské války rozhodla cestovat z Jamaiky do Británie, aby zde nabídla své služby jako zdravotní sestra. Byla odmítnuta hlavně proto, že byla dcerou Jamaičanky a Skota, díky čemuž celý život čelila rasismu a předsudkům. Následně si sama zaplatila cestu na Krymu a založila zde British Hotel, čímž poskytla vojákům tolik potřebné útočiště a ubytovaní pro zraněné. Svou ochotou ošetřovat zraněné vojáky na bitvením poli si vysloužila přezdívku Matka Seacole.

Matka Tereza. Dvacítku nejvýznamnějších žen historie zakončíme ženou, kterou v našich zeměpisných šířkách nemusíme dlouho představovat. Katolická řádová sestra, která v roce 1950 založila misionářskou charitu a tak přilákala mnoho svých sester ke službě nejchudším. Její řád pracoval ve více než 130 zemích světa a její práce změnila život mnoha z nejzranitelnějších lidí na světě.

Stejně jako v minulém článku máme otázku na vás: kdo by byl ve vaší top dvacítce? A kolik Českých žen by se v ní objevilo?

Další články

Modern,Business,Buzzword,-,Ova.,Word,On,Wooden,Blocks,On

Bez koncovky

Možnost volby tvaru příjmení ohrožuje patriarchální hodnoty! Když jsme minule psali o nepřechylování, nejvíce ...