Zpět na úvod

Zastoupení žen v politice v období blížících se voleb

Young,Female,Politician,In,Formalwear,Talking,In,Microphone,While,Making
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Čeho se bojí společnost, která tak vehementně odmítá participaci žen ve vysoké politice a rozhodovacích funkcích?

Blížíme se pomalu k volbám, politické strany začaly představovat své programy a veřejný prostor se opět začal intenzivněji zabývat otázkou žen v politice. Veřejnost přepočítává ženy na kandidátkách jednotlivých politických stran a uskupení. Nicméně po všech článcích, rozhovorech, podcastech, rozborech a diskuzích, kterými jsme od zhruba půlky května zahrnováni se trochu nabízí otázka: musíme o zastoupení žen v politice takto intenzivně mluvit?

Pokud bychom se měli řídit výhradně podle reakcí veřejnosti, odpovědí bude hlasité ano. Je více než jasné, že obecná veřejnost si příliš neuvědomuje výhody diverzity v rozhodovacích funkcích. Jednou z nejčastějších reakcí je stále ještě variace na téma „A proč tedy nemáme i kvóty na hornice?“ (dosaďte libovolné povolání, ve kterém převládají muži). Je to stará známá technika, jak odvést pozornost od skutečného problému: totiž o počtu žen v rozhodovacích funkcích. Podle všeho stále funguje.

Čeho se tak bojí společnost, která se tak silně vymezuje proti ženám v rozhodovacích funkcích? Při pohledu na naši politickou scénu nemůže ani ten největší cynik říci, že muži to dělají dobře. A aby bylo jasno: tímto nikdo neříká, že ženy to automaticky dělají/budou dělat dobře. Jde pouze o absurditu argumentu o tom, že muži jsou v těchto funkcích automaticky jaksi schopnější. Každý den můžeme kolem sebe vidět, že to prostě není pravda.

Obavy společnosti pramení primárně z obav mužů, že oni by tímto mohli ztratit. Vliv, postavení, výhody. Ty především. Žijeme v systému, který svým nastavením automaticky zvýhodňuje muže a ve společnosti, která zatím víceméně odmítá muže učit se dělit, zapojovat empatii a uvědomovat si, že oni sami nejsou to základní nastavení společnosti. Je tady ještě celá druhá půlka lidstva.

„Zohledňujete při volbách postoje a přístupy vámi volených stran k ženám a tzv. ženským otázkám?”

  • 0
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Takže ano, o zastoupení žen v politice stále mluvit musíme. Nespokojme se s fabulacemi o tom, jak ženy nechtějí. A pokud skutečně nechtějí, ptejme se proč. Odmítejme, nahlas a často, sexistické a neakceptovatelné útoky, kterým jsou ženy v politických funkcích vystavovány. A na volebních listinách kroužkujme. Nenechme si (především) od mužů vysvětlit (a klidně zde můžeme použít i těžce přeložitelný terminus technicus mansplainovat), jak vlastně žádné překážky pro ženy v politice neexistují, a nenechme si jimi ani nalinkovat to, jak by vlastně měly ženy v politice jednat a působit. Krásně to shrnula Šárka Homfray v podcastu Vinohradská 12: „Je to poměrně zajímavý paradox. Na jednu stranu ženám říkáme, že politika je nějaká tvrdá hra, která má pravidla. A pokud v ní chtějí uspět, tak se jim mají přizpůsobit – zároveň ženám, které se dostanou na ty nejviditelnější pozice, potom vyčítáme, pokud se těm tvrdým pravidlům opravdu přizpůsobily. Očekáváme od nich, že na jednu stranu to budou opravdu ty kultivující jemné květinky, ale zároveň sdělujeme, že bez ostrých loktů se prosadit nemohou.“

Tato „pravidla hry“, které vnímáme jako status quo, nejsou nic jiného než vžité nastavení, které bylo vytvořeno tak, aby co nejvíce vyhovovalo mužům ve vedoucích pozicích. Nejsou to žádné léty ověřené postupy, od kterých není radno se odchylovat. Jen jsou takto často interpretovány. Pokud si toto uvědomíme, bude o dost jednodušší tato pravidla roztrhat na maličké kousky, vyhodit je a začít od znovu.

„Připadáte si ve stávajícím politickém a společenském systému dostatečně zastoupena a reprezentována?”

  • 0
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Panic,Attack,In,Public,Place.,Woman,Having,Panic,Disorder,In

Patriarchy Stress Disorder

Geny si pamatují: traumata minulých generacích žen se objevují i u nás. A může za ně patriarchát. „Patriarchy ...