Zpět na úvod

Zákaz kombinéz na tenisovém kurtu

shutterstock_1116499325
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Sexismu v tenise se daří dobře a vzkvétá

Serena Williams dostala zákaz hrát na French Open v kombinéze. Lépe řečeno, její kombinéza byla důvodem, proč všechny tenistky mají nyní na French Open zakázáno hrát v kombinéze. President francouzské tenisové federace, Bernard Giudicelli, zvláště zmínil tento úbor a vyjádřil se, že je podle něj „za hranou“ a Williams (a potažmo kdokoli jiný) už nebude moct v kombinéze na French Open hrát. „Musíme respektovat hru.“

V jakém smyslu konkrétně je kombinéza znakem nedostatku respektu k tenisu už Giudicelli nespecifikoval. Každopádně je to naprosto směšné rozhodnutí ve chvíli, kdy se bavíme o sportu, ve kterém ženy hrají v minisukních se šortkami. Ty zjevně pro Giudicelliho urážlivé nejsou, zatímco kombinéza zakrývající celé tělo ano.

Jediné nesexistické a férově řešení je nechat ženy, aby na sport nosily to, co chtějí, ať jsou to minisukně nebo kombinézy. Je jedna věc, pokud úbor zajišťuje neférovou výhodu; v tom případě je namístě určit pravidla. Ale diktovat ženám, v čem mají hrát, aby respektovaly tradici místních pohlavárů je zpátečnické a urážlivé. Ty ženy jsou na kurtech proto, aby hrály. Jejich úkolem není lahodit něčímu oku a starat se, jestli náhodou někoho neurazí jejich funkční oblečení. Nejsou na kurtu proto, aby naplnily vlhké sny tenisových papalášů.

V angličtině se pro tento druh kombinézy používá slovo catsuit, a Williams se sama nechala slyšet, že se v ní cítí jako válečná princezna. Navíc byla inspirována marvelovských filmem Černý panter, který kočičí, silové a heroické konotace, na které je Williams pyšná,  ještě umocňuje. Kombinéza ukazuje a reprezentuje sílu a svaly, zatímco sukni, která připomíná školní uniformu a evokuje tak mládí a nevinnost není zdaleka takovou hrozbou pro instituci bílých mužů v pozici síly.

Celá věc má ještě další stránku: Williams začala tuto kombinézu nosit ze zdravotních důvodů, protože začala trpět na krevní sraženiny. Kombinéza je kompresní, a jen díky ní může Williams fungovat bez toho, aby se musela obávat toho, že na kurtu zemře. S krevními sraženiny ohrožujícími život už měla v minulosti 2x vážné problémy. Tenisová tradice však má zřejmě přednost před jejím zdravím a životem a jasně se ukazuje, že i v 21. století si muži v pozici síly stále uzurpují právo rozhodovat o tom, co ženy mohou a nemohou nosit.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články