Zpět na úvod

Yellow Ribbon Run

shutterstock_138987200
Autor: Tereza Horňáková
Štítky:

“Antidepresiva už nepotřebuju, protože mám běhání,“ říká bývalý vězeň Tomáš, který se jako jeden z mnoha běžců připravuje na štafetový Běh se žlutou stužkou.

Drogy a alkohol přivedly Tomáše (54) několikrát do vězení. Ještě před dvěma lety si myslel, že to s ním dopadne hodně zle. Zůstal mu jediný kamarád, který mu pomohl sehnat práci v pneuservisu. Dal se do pořádku a díky bratrovi začal běhat. V organizaci RUBIKON Centrum se dozvěděl o projektu Yellow Ribbon Run a jako jeden z mnoha běžců se žlutou stužkou se teď připravuje na O2 Pražskou štafetu, která bude 13. 6.

“Když někdy ráno běhám na Letné, vídám tam spát po lavičkách svoje bývalé kolegy alkoholiky. To pak hned zrychlím a říkám si, že takhle už opravdu ne. Já svůj život v podstatě promrhal,” říká Tomáš. Celý příběh si můžete přečíst zde.

Více k Běhu se žlutou stužkou v rámci O2 Pražské štafety zazní na tiskové konferenci v pondělí 4. 6. od 10:00 v hotelu Hilton Prague, Pobřežní 1, 186 00 Praha.

K projektu Yellow Ribbon Run promluví generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal, ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou Gabriela Slováková, ředitelka RUBIKON Centra Dagmar Doubravová, ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková, prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo a další.

Kromě Tomáše dorazí také vězeňkyně ze Světlé nad Sázavou, klienti RUBIKON Centra a partneři projektu, kteří se odpoledne zúčastní tréninku s profesionálním trenérem RunCzechu.

Běh se žlutou stužkou dává druhou šanci těm, kteří si odpykali svůj trest a chtějí začít nový život. Jednou z podmínek pro opětovné začlenění do společnosti je také nalezení práce, která se lidem se záznamem v trestním rejstříku kvůli častým předsudkům shání velmi obtížně.

Proto na tiskovou konferenci navážou Pohovory nanečisto – akce, při které si klienti RUBIKON Centra a odsouzení z Věznice Jiřice a Světlé nad Sázavou vyzkouší pracovní pohovor s reálným zaměstnavatelem. Vyzkouší si, jak mluvit o sobě a své trestní minulosti. Od zaměstnavatele hned dostávají zpětnou vazbu. Odsouzení, kteří se pondělních Pohovorů nanečisto zúčastní, mají výstup nasvobodu už blízko, takže mají šanci zaměstnavatele zaujmout a dostat reálnou nabídku práce, kam by mohli nastoupit hned po propuštění.

Pro zaměstnavatele je tato akce cennou zkušeností v době, kdy mají velký nedostatek pracovních sil a hledají vhodné kandidáty i mezi lidmi s trestní minulostí.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články