Zpět na úvod

Work life balance – zn. „Snadno a rychle“

WLB snadno
Autor: Mirka Dobešová
Štítky:

Ačkoliv samozřejmě neexistuje nic jako „univerzální kuchařka“ na sladění osobního a pracovního života, je možné – alespoň s troškou snahy – dosáhnout přinejmenším určitého zlepšení. Jak na to?

Dosažení rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem se v dnešní době může zdát jako naprostá utopie. Podle posledních průzkumů přes 90 % specializovaných pracovníků tráví v zaměstnání týdně více jak 50 hodin, polovina z nich dokonce i více.

Dopady tohoto pracovního nasazení jsou potom nesporné – vedle naprostého rozpadu mimopracovních sociálních vazeb a vztahů je ohroženo i zdraví, o snižující se kvalitě pracovních výkonů ani nemluvě. Ačkoliv dosažení ideální rovnováhy mezi osobním a pracovním životem může pro každého znamenat něco jiného, minimálně se lze řídit několika základními pravidly tak, aby ani jedna z těchto sfér zásadně netrpěla (a s nimi i vy sami a vaše okolí).

V prvé řadě se přestaňte honit za dokonalostí. Dokonalost neexistuje, doma ani v práci. Pokud jste byli v dětství vedeni k tomu, že váš výkon musí být perfektní, možná jste díky tomu získali vedle samých jedniček i vyznamenání, ovšem v té době byla škola vaší jedinou starostí.

Sladit rodinu a práci je však jiný level, ve kterém dokonalosti dosáhnout nelze. Smiřte se s tím a bude vám lépe. Stejně, jako když skutečně dokážete vaši práci oddělit od soukromí.

Moderní technologie jsou sice báječné a vy jste díky nim dostupní téměř vždy a všude, ovšem i to má svou stinnou stránku. Vaše práce tím totiž de facto nikdy nekončí. Naučte se „vypnout“ – nejen obrazně – ale i zcela prakticky. Vypněte telefon, počítač.

Práce neuteče, zato chvíle, o něž se kvůli ní ochudíte, ano.

Pokuste se prostě něco změnit. Vaše (zlo)zvyky, život. Eliminujte stres, zaměřte se na to, co vás baví a udělejte si na to čas. Ostatně na základní životní potřeby čas také máte – minimálně jíte a spíte, přijdete tedy k těmto činnostem i další.

Nemusí to být přitom nijak složité a ze situace můžete profitovat nejen vy, ale i vaši kolegové a kolegyně – tím, že se s nimi podělíte o svou vlastní nálož pracovních úkolů, dáte jim možnost naučit se něco nového a pracovně vyrůst.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Students,In,Class

Moje tělo je moje

Od podcastu k výstavě a workshopům. O čem je projekt Ridiny Ahmedové? V roce 2021 spustila zpěvačka Ridina Ahmedová ...

Stop,Violence,Against,Women,sexual,Abuse,,Human,Trafficking,domestic,Violence,Rape,International

Pět let

Podařilo se konečně českému seriálu zobrazit znásilnění bez stereotypů a misogynie? Seriál o skutečném významu ...