Zpět na úvod

Významné ženské osobnosti roku 2020

Stand,Strong.,Woman,With,Fist,In,The,Air.,Feeling,Motivated,
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Proč figurují ženy výročních žebříčcích ženy stále jen jako doplnění k převaze mužských jmen?

Konec, respektive začátek nového roku, vždycky svádí k bilancím a žebříčkům. Když zadáte do vyhledavače frázi „žena roku 2020“, naleznete spoustu odkazů na bulvární žebříčky hodnotící vzhled žen na různých akcích. S heslem „osobnost roku 2020“ už budete mít větší štěstí a dostanete se třeba na článek o 20 osobnostech roku 2020, kterým se i v době pandemie podařilo něco výjimečného. Z 20 lidí tam naleznete 5 (respektive 6) žen: Noru Fridrichovou, Eriku Stárkovou, Marii Salomonovou, Ester Geislerovou & Josefínu Bakošovou (tyto dvě ženy jsou zmíněny jako jedna jednotka) a Pavlínu Louženskou. Nora Fridrichová byla zmíněna díky svému angažmá v pomoci rodinám samoživitelek a samoživitelů, Erika Stárková za role v seriálu Most, Carnival Row nebo muzikálu Lazarus, Marie Salomonová za boj za destimagizaci duševních onemocnění (problém, který se v minulém roce ještě umocnil koronakrizí) a organizaci workshopů a webinářů o psychickém zdraví, Ester Geislerová a Josefína Bakošová za práci na projektu Terapie sdílením a cyklu edukativních přednášek s párovým terapeutem Janem Vojtkem a Pavlína Louženská za pohotové založení databáze pro ženy, které kvůli pandemii přišly o práci a dostaly tak možnost se napojit na HR oddělení firem.

Nechme stranou, že tento seznam působí trochu jako ušitý horkou jehlou, protože mezi lidmi, kteří se přímo zasadili o různé typy pomoci a podpory od počátku koronakrize jsou zde i lidé, kterým se v ten rok prostě dařilo v jejich oboru. Více nás zklamal počet žen v tomto žebříčku (který ovšem může být přímým důsledkem stejného problému). Nejde o to bazírovat na stejnoměrném zastoupení, jedná se o princip: pořád to ještě v podobných anketách vypadá, že základem jsou muži, a pak tedy můžeme přihodit několik žen do počtu, aby se neřeklo.

Na sociálních sítích přitom na konci roku 2020 a začátku letošního roku přitom vznikaly seznamy, nominace, ankety a žebříčky přímo z hlasu lidu. Pojďme se na některá jména podívat. Z výše uvedených se nejčastěji objevovala jména Nory Fridrichové a Marie Salomonové. Dovolme si z tohoto faktu s nadějí vyvodit, že je to pro společnost dobrá zpráva, protože zviditelnění a destigmatizace problematiky duševních onemocnění a samoživitelek/samoživitelů jsou výrazně zásadní činy, které doufejme budeme nadále reflektovat a rozvíjet. Z dalších jmen se často objevovala tato: Sylvie Lauder (za informované a neúnavné otevírání otázky ženských práv), Linda Šejdová (za výraznou pomoc s detabuizací menstruace se svými menstruačními kalhotkami Snuggs), Olga Richterová (za neúnavnost a nadstranickou solidaritu se ženami), Emílie Řepíková (za to, že se tato 95. letá válečná veteránka stala tváří očkování proti koronaviru v ČR, přestože ji server idnes.cz ve svém článku označil jako „jednu babičku“) Adéla Horáková (za neúnavný boj za manželství pro všechny), Johanna Nejedlová (za práci v neziskovce Konsent a bořením mýtů ohledně sexuálního násilí) nebo Lucie Hrdá (za neúnavný boj za oběti domácího násilí a stalkingu, u soudu i mimo něj).

A to jsme museli výrazně editovat a zkracovat, na všechny ženy, které by si zasloužily minimálně zmínku na podobných seznamech se do tohoto výčtu rozhodně nedostalo.

Žen máme dost. Žen, kterým nejsou jedno ostatní ženy, jejich osudy a otázka ženských práv v naší společnosti také máme dost. Jen je musíme v mainstreamu přestat používat jako na doplnění žebříčku mužů.

V tuto chvíli nás zajímá následující: je nějaká žena, jejíž jméno si v souvislosti s minulým rokem vybavíte?

„Když se řekne „významné osobnosti roku 2020“, napadnou vás spíše ženy nebo muži?”

  • 1
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Modern,Business,Buzzword,-,Ova.,Word,On,Wooden,Blocks,On

Bez koncovky

Možnost volby tvaru příjmení ohrožuje patriarchální hodnoty! Když jsme minule psali o nepřechylování, nejvíce ...