Zpět na úvod

Všechno nejlepší, Frido!

shutterstock_1213930807
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Frida Kahlo inspiruje dodnes.

U příležitosti narozenin mexické umělkyně a feministky Fridy Kahlo jsem se na internetu setkala s mnoha až dojemnými projevy obdivu a úcty k této ženě, kterou by možná dnešní svět sociálních sítí označil minimálně za problematickou. A Kahlo skutečně problematická byla, ve více slova smyslech, ale v tom je i část její síly a odkazu, který se nám dodnes zachovává. Někdy můžeme mít tendenci si naše hrdiny a vzory idealizovat a chtít, abychom s nimi vlastně ve všem souhlasili, protože pokud to tak není, máme pocit, že jejich odkaz je tím jaksi zmenšen či znehodnocen. Jenomže takovýmto černobílým viděním světa se okrádáme o nové myšleny a inspiraci. A pokud zůstaneme konkrétně u Fridy Kahlo, to poslední, co se o ní dá říct je, že byla černobílá.

Pravděpodobně i díky filmu z roku 2002 vstoupila do vcelku aktivního povědomí běžné populace i v ČR. Snímek byl mimořádně povedený, a jedna z nejlepších věcí na něm byla ta, že Frida v něm není zobrazována jako oběť (kterou se sama být necítila, přes všechny tragické události v jejím životě a více než závažné zdravotní problémy), a ani nejsou jejími nemocemi a úrazy omlouvány její chyby nebo idealizována její povaha. Kahlo je zobrazena jako reálná osoba, i když zrovna v jejím případě by bylo velice jednoduché sklouznout do zromantizovaného stereotypu trpící hrdinky.

V dnešním příspěvku bychom se chtěli zaměřit na to, čím nám i dnes může být inspirací.

Co je na Fridě jako na osobnosti, ženě a feministce asi nejatraktivnější je její nadčasovost a tudíž přístupnost dalším a dalším generacím. Když se zaměříme na její životní styl, přesvědčení či aktivismus, bez uvedení letopočtu byste si ani nevšimli, že nemluvíme o někom z naší doby. Nikdy například nepopřela, nestyděla se nebo neskrývala svou bisexualitu. A zmiňme se na tomto místě o tom, jak je smutné, že i o tolik let později je bisexualita stále vnímána problematicky, negativně nebo je označována jako pouhá fáze a nástroj, kterým se člověk chce vymezit vůči většinové společnosti. Ve dnešní době přece jen máme více „Fríd“, které v tomto smyslu fungují jako vzory a otevřeně podporují LGBTQ+ komunitu, ale řekněme si na rovinu: není to přece jen v roce 2020 trochu málo?

Frida Kahlo šokovala a inspirovala i v dalších oblastech: ráda se oblékala do mužského oblečení a nesnažila se nijak změkčit či „poženštit“, dle tehdejšího (a koneckonců i dnešního) ženského ideálu rysy, které u ní byly označovány jako maskulinní, jako třeba její výrazné obočí či náznak knírku. Naopak je sama akcentovala a udělala si z nich svou obchodní značku. Na druhou stranu se ale nestyděla projevit ženskost – důkazem budiž její barevné šaty a složité, květy zdobené účesy. Nebudila dojem, že se stydí za ženskost, ale nesnažila se ji přizpůsobit společenskému mainstreamu. Po této stránce byla Kahlo naprosto svá, bez jakékoli snahy se zalíbit většinové společnosti a stát se tak pro ni přijatelnou. Našla si svůj vlastní způsob, ať už šlo o vzhled nebo témata jejích kreseb, kterými protestovala proti patriarchální společnosti, která konformismus od žen běžně vyžaduje. A s takovýmto přístupem k životu i k umění není těžké zůstat relevantní i v současné společnosti.

„Necháváte se, co se aktivismu týče, inspirovat známými osobnostmi?”

  • 1
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

The,Concept,Of,The,Limitation,On,The,Promotion,Of,Women

Očima žen

Jak konkrétně dopadá malé zastoupení žen v politických rozhodovacích pozicích na jejich každodenní život? Napadá ...

Chiang,Mai,,thailand,-,March,3,,2018,:,Close,Up

Byl by to hřích

Homosexualita v 80. letech a počátek epidemie AIDS a zrcadlení společnosti současnou optikou Není asi sporu o tom, ...