Zpět na úvod

Víkend otevřených zahrad už 11. a 12. června!

zahrada
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Druhý červnový víkend, přesněji 11. a 12. června se v České republice již po šesté bude konat Víkend otevřených zahrad.

Tento projekt je převzat z Velké Británie, konkrétně z Londýna, kde se pod názvem Open Garden Squares Weekend těší obrovské popularitě, a to jak u místních, tak u turistů. O tomto víkendu (v Británii o týden později než u nás, tedy 18. a 19.6.) můžete navštívit velkou spoustu rozličných zahrad, z nichž mnohé jsou po zbytek roku veřejnosti zcela uzavřené. Je to tedy jedinečná příležitost dostat se do míst, která byste jinak neměli šanci vidět. Zahrady jsou skutečně různých velikostí – od obrovských parků přes růžové zahrady až po malé bylinkové zahrádky ukrývající se tam, kde byste to nečekali.

Záměrem celého projektu je:

  1. zvýšit povědomí o hodnotě zahrad a parků
  2. zajistit jejich ochranu
  3. oslavit a oživit zájem o zahrady a parky

Zejména z prvních dvou cílů je zřejmé, že pořadatelé kladou velký důraz na spojitost mezi zahradami a životním prostředím. Zahrady i parky bývají často městy upozaděny. Zeptejte se sami sebe: kdy naposled ve vašem okolí vznikla nová zahrada nebo park? Přitom obojí má obrovský vliv na ekosystém krajiny, ve které se nachází, a navíc mají parky a zahrady prokazatelně pozitivní vliv na fyzické a mentální zdraví lidí.

A co se týče přímého ekologického dopadu zahrad a parků, připomeňme si například, že stromy a rostliny fungují jako přírodní filtr pro znečištěnou vodu předtím, než se ta dostane do stok. Stromy jsou také schopny pohlcovat dusík, fosfor a draslík, které se uvolňují u běžných lidských aktivit, a které jinak znečišťují vodní plochy. Fungují také třeba jaké přírodní klimatizace a pomáhají zvládnout dopad cementu a skla, které jinak v letních měsících přeměňují naše města na pece.

Stránka Víkend otevřených zahrad přímo uvádí: „Rádi bychom v tento víkend prezentovali veřejnosti význam vegetace a posílili její postavení ve společnosti.“

Tato akce skutečně slouží jako inspirace pro všechny, které zajímají zelené plochy a uvědomují si jejich význam pro přírodu, a to včetně lidstva. Cílem je i poukázat na různé cesty a přístupy k zahradničení (např. ekologické zahradničení), jakými lze tyto prostory pojmout. Nechte se inspirovat!

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...