
Webová stránka Slate v dubnu uveřejnila v dubnu závěry studie, která srovnávala děti z heterosexuálních a homosexuálních rodin. Tento výzkum byl publikován v Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics; nejedná se tedy o žádný amatérský dotazník, ale o skutečnou vědeckou studii.
Závěry jsou jasné: studie vědecky dokazuje, že zdraví, výchova a dobro dětí vychovávaných homosexuálními rodiči se nijak neliší od dětí vychovávanými heterosexuálními rodiči a že sexuální orientace rodičů nemá na děti žádný negativní vliv. Zde je třeba si připomenout, že vlivy okolí, jako je diskriminace, šikana atd. samozřejmě negativní vliv na děti mít mohou, ale zde není na vině sexuální orientace rodičů těchto dětí.
Nathaniel Frank ze Slate doufá, že se nyní studie a výzkumy konečně budou moci přestat zabývat obhajobou LGBT rodičů a vyvracením mýtů o domnělých nebezpečích, které jejich sexuální orientace způsobuje jejich dětem. Tvrdí, že vědci by se dále chtěli zaměřit na výzkum obecných potřeb LGBT komunity a na rozdíly způsobené sociální třídou nebo rasovým a zeměpisným prostředím.

Zpráva o tomto výzkumu proběhla i českými médii. Reakce na ni s trochou nadsázky připomíná situaci ohledně Magalhaese a jeho důkaz o kulatosti země.
Ještě dlouho poté, co dodal nesporný důkaz, byli lidé, kteří odmítali věřit v jakékoli vědecké vysvětlení. Jakékoli narušení toho, na co jsou lidé zvyklí, ať už ten zvyk vychází z racionálních faktů či osobních pohnutek, bylo snášeno špatně.
A je to tak dodnes. Do jisté míry je to lidská přirozenost, instinktivní ochrana před vším neznámým. Ale vědomosti se prohlubují a získáváme nové a nové poznatky, které je dobré reflektovat i v našich názorech. Schopností kritického myšlení se, koneckonců, lišíme od zvířat.
Bylo by bohužel naivní tvrdit, že se veřejnost nechá přesvědčit tímto výzkumem, ačkoli se jedná o fundovanou studii.
Rozhodně se ale dá říct, že máme v ruce další jasný, vědecky ověřený důkaz o tom, že sexuální orientace rodičů nemá žádný negativní dopad na zdraví, řádnou výchovu a dobrou budoucnost našich dětí.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.