Zpět na úvod

Valentýn 2023

Heart shape in the hand of a beautiful young lady with glasses. Lens flare
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Lze tento svátek uchopit progresivně a feministicky?

Na svátek sv. Valentýna je u nás tradičně pohlíženo jako na komerční, umělý import, jehož jediným cílem je tahat z lidí peníze, a který zbytečně vnáší do vztahů třecí plochu navíc. Je z něj často závod, soutěž o to, kdo vyjádří svou lásku pompéznějším, dražším, neotřelejším způsobem. Jako u všech svátků i zde ale platí, že  takový být nemusí. Může být přesně takový, jaký si ho uděláme. Můžeme ho pojmout i progresivně a feministicky. Není určitě třeba slavit lásku (nebo cokoli jiného) na povel. Pokud ale máte pocit, že byste rádi tento svátek slavili, a možná trochu jinak než je zažitý zvyk, přicházíme s několika návrhy, které tolik nepodléhají heteronormativním a patriarchálním tradicím.

Můžete udělat následující:

  • Oslavte jakýkoli druh lásky. Tradičně se zdá, jako kdyby se Valentýn týkal jen romantických párů. Láska se ale netýká jen romantického a/nebo sexuálního vztahu, existuje i mezi přáteli nebo rodinou.
  • Vyjádřete solidaritu a podporu způsobem, který je vám blízký. Můžete přispět na organizaci, která se zabývá například pomocí obětem sexuálního násilí, zviditelňování systematického útlaku žen, distribucí menstruačních pomůcek nebo zvyšování povědomí o ženském zdraví.
  • Kupte sobě milému člověku knihu s feministickou tématikou, kterou by si podle vás měli přečíst, knihu od autorky nebo knihu, která jakkoli podporuje/oslavuje ženy. Případně si i vy sami můžete přečíst knihu, časopis nebo článek s podobnou tématikou.
  • Nepropadněte patriarchálnímu a konzervativnímu narativu, že jste společnosti přínosní jenom jako součást heteronormativního páru, jehož jediným posláním je plodit další generace. Jste hodnotní sami o sobě. Nezapomeňte na sebelásku a laskavost, a dopřejte si obojí v plné míře tak, jak je vám příjemné.

Máte možnost přetvořit tento svátek tak, aby vás bavil, aby pro vás něco znamenal, a aby vás nestál nic – nebo jen tolik, kolik chcete. Může to být příležitost k oslavě jakýchkoli vztahů. Je naprosto feministické oslavit (respektive neoslavit) svátek sv. Valentýna přesně tak, jak je vám příjemné.

„Lze svátek sv. Valentýna považovat za feministický?”

  • 0
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...