Zpět na úvod

V Polsku se znovu debatuje o potratech. Je to polský středověk 21. století?

potrat
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Katolická církev ve spolupráci s polskou vládou ohrožuje ženy nejen na jejich lidských právech, ale i na životě. V Polsku se v posledních týdnech znovu rozhořela debata o potratech. Církev a politické strany opět začali volat po ještě větším omezení již tak extrémního zákona o potratech.

Stávající legislativa dovoluje potrat v případě ohrožení zdraví či života žen v případě, že je plod vážně poškozen nebo je těhotenství následkem znásilnění či incestu. Nyní církev a politické strany s ní spjaté žádají, aby se potrat směl provádět pouze tehdy, je-li život ženy bezprostředně ohrožen. Zároveň pak chtějí zvýšit tresty lékařů za provádění potratů, a to až do výše pěti let vězení.

Kam takovéto zákony vedou, nám názorně ukazuje např. Irsko. Připomeňme si třeba případ ženy z roku 2012, které doktoři v Irsku odmítli provést potrat i přesto, že již bylo jasné, že tělo plod samovolně potrácí. To samozřejmě vedlo k celkové sepsi organismu a smrti jednatřicetileté ženy. Přesně takovéto situace by se mohly začít stávat i v Polsku.

Zákony tohoto typu mají jen jediný cíl, a tím rozhodně není chránit cizí plody v cizích tělech (což samo o sobě je nepřijatelné a absurdní). Cílem je potlačení nejzákladnějších práv žen, často z náboženských důvodů, které tyto ženy ani nesdílejí.

Historie dokázala, že zákazy potratu nikdy nic nevyřešily. Potraty existují tisíce let a jediný způsob, jak je omezit, je přístup k pravdivým informacím o možnostem bezpečné a spolehlivé antikoncepce a o její dostupnosti všem, kteří ji potřebují.

Je tragédií, že církev a strany, které požadují naprostý zákaz potratů, aktivně vystupují i proti tomu jedinému, co potratům může zamezit. Prosazovaní abstinence jako jediné kontracepční metody ani překrucování faktů, čehož se církev, politické strany a tzv. pro-life skupiny běžně dopouští, také nikdy žádný výsledek nepřineslo.

Vždy to byla, je a bude žena, která je primárně zasažena a ovlivněna těhotenstvím.

„Má podle vás právo církev nebo vláda zasahovat do otázky potratů?”

  • 2
  • 8

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Jedná se o její zdraví, její tělo, její život, její fyzický a psychický stav. To ona je vystavena všem rizikům spojeným s těhotenstvím a porodem. Nikdo než ona konkrétní žena, které se to týká, je schopný skutečně zvážit všechna pro a proti. Nikdo si nemůže uzurpovat právo rozhodovat v takto osobní intimní věci, která přímo ovlivňuje její zdravotní, fyzický a psychický stav. Žádná církev, žádná politická strana, žádné uskupení by nemělo mít takovouto pravomoc.

Propaganda, která se rozjela v Polsku, je extrémně nebezpečná a polské ženy si to velice dobře uvědomují. Již několik týdnů probíhají v Polsku demonstrace proti zpřísnění potratového zákonu.  8. dubna 2016 se pak odehrál i protest v Praze na podporu Polských žen, při kterém Česká ženská lobby vyzvala polskou premiérku Beatu Szydlovou, aby její vláda odmítla zákon o úplném zákazu potratů.

Co bude dál ukáže čas. Polsko je ale v tomto směru momentálně velmi smutným obrázkem evropské země 21. století.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...