Zpět na úvod

V karanténě s násilníkem

shutterstock_1711136806
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jak se pandemie koronaviru odráží na domácím násilí?

Co se týče současné situace spojené s mimořádným stavem v ČR a pandemií, je jen málo věcí, které jsou zřejmé od samotného začátku. A to, co je zřejmé, je přesah, který situace má co se týče bezpečnosti osob vystavených domácímu násilí, zásahu do práv těhotných žen a gay a lesbických párů.

Už na konci března se objevily první zprávy o tom, jak výrazně vyskočila čísla týkající se domácího násilí na ženách ve Francii. Server Euronews přinesl zprávu, že se jedná až o 30% nárůst domácího násilí od začátku karantény, do které Francie vstoupila 17. března, s tím, že v Paříži jsou čísla ještě vyšší (36% nárůst). Je tedy zcela jasné, že nucený pobyt doma je extrémně nebezpečný pro všechny, kteří sdílejí domácnost s násilníkem. Ve Francii se rychle přistoupilo k návrhu, že oběti mohou požádat o pomoc v lékárnách, které samozřejmě zůstávají otevřené i po dobu karantény. Je jasné, že je to jen pomoc zcela okrajová, protože pro násilníka není nic jednoduššího než svou oběť do lékárny prostě nepustit. Ale zase je jisté, že pokud by tato možnost měla pomoci alespoň jednomu člověku, má to cenu. Funguje to tak, že žena (v případě domácího násilí se pořád bavíme především o ženách, přestože samozřejmě postihuje i muže) v lékárně řekne kód „maska 19“, který aktivuje záchranné schéma. První ho ve Francii použila žena z Nancy poslední březnovou středu.

Francouzi se takto inspirovali ve Španělsku, kde podobný systém funguje také. Britská charitativní organizace Refuge, která se specializuje na boj s domácím násilím uvádí, že od začátku karantény se počet telefonátů na jejich záchrannou linku zvedl o 25%, a že jejich webová stránka zaregistrovala dokonce 150% nárůst v návštěvnosti.

Přestože celá tato situace je nová, tento trend není až tak překvapivý. V průzkumech se uvádí, že podobný nárůst domácího násilí byl zaznamenán i při ekonomické krizi v roce 2008, v průběhu různých mistrovství světa a objevuje se i během přírodních pohrom. 

Podle zatím dostupných informací (k prvnímu dubnovému týdnu 2020) nevykazují České policejní stanice intervenční centra žádný zvláštní nárůst oznamování domácího násilí během karantény. Výjimkou je Praha, kde se řeší více vykázání než obvykle. Pavel Houdek, expert na sebeobranu, právník a kriminolog ovšem upozorňuje, že případy domácího násilí rozhodně porostou a poukazuje právě na všechna data ze zahraničí. Odborníci z intervenčních center vysvětlují současný nepříliš odlišný stav právě tím, že se klienti vlastně nemají jak ozvat, vzhledem k tomu, že jsou v karanténě se svým násilníkem.

Zatím to nevypadá, že by se v Česku měl spouštět podobný kódový systém jako ve Španělsku nebo Francii, každopádně si myslíme, že by toto řešení stálo za zvážení.

„Měla by ČR jednat aktivněji ve věci domácího násilí během výjimečného stavu?”

  • 3
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů

Další články

Depositphotos_278232582_L

Rezignace Jacindy Ardern

Jaký zanechala novozélandská premiérka odkaz po pěti letech ve funkci? Po pěti letech, po které pracovala jako ...