
9. červen 2014 se zapsal do historie jako významný den v boji za práva transgender osob. Americká trans herečka a moderátorka Laverne Cox, známá především jako Sophie Burset ze seriálu Orange Is the New Black, se objevila na obálce prestižního týdeníku Time. Této pop-kulturní „mety“ dosáhla jako vůbec první trans osoba. Během minulého roku se tak tématu trans lidí, jejich práv, ale i násilí, kterému často ve zvýšené míře čelí, začala věnovat řada mainstreamových médií i politických diskuzí.
V dnešní době nás těžko překvapí veřejné debaty o právech gayů, leseb a bisexuálů/ek. Takové lidi běžně vídáme ve světě politiky, sportu i kultury, zapojujeme se do debaty o možnosti stejnopohlavních párů adoptovat děti, nebo se rovnou účastníme pochodů na jejich podporu, jako je např. Prague Pride. Transgender osoby to mají ale stále poměrně obtížné. O jejich právech, a zejména pak o diskriminaci a násilí, se kterým se běžně potýkají, politici i média mlčí. Známé osobnosti, které by veřejně mluvily o své nonkonformní genderové identitě, také chybí. Laverne Cox představuje výjimku, která se díky svému mediálnímu úspěchu stala jednou z nejviditelnějších bojovnic za práva trasgender komunity.
Kdo všechno ale vlastně spadá pod označení „trans“? Definice transgender komunity je velmi široká a primárně zahrnuje všechny, jejichž genderová identita neodpovídá tradičním očekáváním spojeným s biologickým pohlavím, které jim bylo přisouzeno při narození. Již zmiňovaná Laverne Cox je tedy trans ženou, která se narodila s mužským pohlavím, ale v průběhu dospívání si uvědomila, že její genderová identita není mužská a podstoupila tzv. proces tranzice. Zatímco někdo z trans komunity se rozhodne pro chirurgickou změnu pohlaví, jiný zůstane u hormonální terapie nebo volí tzv. crossdressing. Zkušenost jednotlivých trans lidí se tedy různí a stejně tak rozmanitá je i jejich sexuální orientace. Podle nejnovějších statistik má ale přece jenom řada z nich něco společného – jsou mnohem častěji oběťmi násilí z nenávisti, tzv. hate crimes. Podle organizace Transgender Europe bylo v minulém roce zavražděno celosvětově více než dvě stě trans osob, a to právě z důvodu své genderové identity. Do statistik se navíc dostanou pouze ty případy, které jsou nahlášeny na policii a u kterých je známá transgenderová identita oběti. Reálný počet těchto případů bude proto mnohonásobně vyšší. Kromě násilí se navíc trans lidé často setkávají v rámci svého každodenního života s nepochopením většinové společnosti, nebo přímo s diskriminací ze strany úřadů, policie apod. Společnost, která rozděluje lidi do předem definovaných kategorií žena versus muž, si jenom těžko zvyká na trans komunitu, která tyto kategorie překračuje a tím narušuje naše stereotypní představy o genderových vztazích. Díky Laverne Cox a dalším veřejně činným trans osobám se o tomto tématu dozvídáme více a tím pádem můžeme lidem s transgenderovou identitou lépe porozumět. V České republice hájí zájmy translidí organizace Transforum. Pokud se chcete dozvědět o jejich aktivitách více, navštivte jejich webové stránky www.transsexualita.cz.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.