Zpět na úvod

Tichá hodina: Britský řetězec ASDA se rozhodl lidem trpícím přecitlivělostí na podněty zvenčí usnadnit jejich nákupy.

tichá hodina
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Pravděpodobně se vám už někdy stalo, že jste vešli do obchodu a okamžitě jste se cítili zahlceni hlukem. Kromě lidí na vaše smysly v obchodech útočí hlasitá hudba, hlášení prodejny, reklamy a někdy i hluk z televizí. Taková situace v obchodech není nic výjimečného a prolíná se celým spektrem obchodů, od supermarketů přes obchody s elektronikou až po restaurační zařízení.

A teď se zkuste vžít do situace lidí, kteří trpí určitou duševní poruchou, například se nacházejí na autistickém spektru, a kteří tím pádem takové prostředí snášejí o poznání hůře než ti, které hluk „pouze“ obtěžuje.

Pokud je ve vašem okolí někdo s Aspergerovým syndromem či jinou poruchou autistického spektra (PAS), možná jste si všimli, jak na tyto situace tito lidé reagují.

Jestliže nemáte osobní zkušenost, pokusíme se vám problematiku přiblížit. Lidé s poruchou autistického spektra mají často problémy s přecitlivělostí na zvuky, které ostatní lidé běžně „vyfiltrují“. Jedná se například i o takové běžné hluky jako zvuk vysavače, puštěná voda nebo projíždějící auta. Tyto přecitlivělosti jsou samozřejmě individuální a existují různé strategie, které pomáhají těmto lidem se s podobnými situacemi lépe vyrovnat.

Existují ale i situace, kdy můžeme pomoci i my ostatní.

Poté, co Simon Lea, manažer Britského supermarketu ASDA uviděl na vlastní oči, jaké problémy působí běžné supermarketové prostředí autistickému chlapci, rozhodl se, že se pokusí  najít systém, který by ulehčil a zpříjemnil lidem s podobnými obtížemi jejich nákup. Do plánování této akce zasvětil i svou kolegyni Karen Dennison, která má sama autistického syna. Schéma, které ASDA bude zkoušet zavádět vypadá asi takto: bude zavedena tzv. tichá hodina, během níž obchod vypne televizní obrazovky, hudbu, eskalátory a oznamovací systém. Mimoto se také chystají přehledné obrázkové mapky každého podlaží, které by měly usnadnit lidem s poruchou autistického spektra orientaci v obchodě.

Simon i Karen doufají, že by takto mohli nejen pomoci lidem s přecitlivělostí na podněty zvenčí, ale i inspirovat ostatní k zamyšlení, jestli nemůžeme nějakým podobně jednoduchým krokem vyjít vstříc všem těm, pro které jsou běžné denní situace o mnoho více namáhavé než pro nás. 

„Uvítali byste "tichou hodinu" i v našich supermarketech?”

  • 2
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Zatím se u místních tento nápad setkal s velkým ohlasem. Několik se jich dokonce vyjádřilo ve smyslu, že by jim vůbec nevadilo, kdyby takovýto klid panoval v obchodě i mimo tuto tichou hodinu.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...