Zpět na úvod

Tato země není pro ženy

shutterstock_89941735
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Je svět kolem nás navrhnut tak, aby vyhovoval převážně mužským potřebám?

V březnu jsme měli být svědky historické události: měli jsme vidět první ryze ženský vstup do kosmu. Vše bohužel ztroskotalo na „nedostatku vhodně padnoucích skafandrů pro ženy“. Přesněji se jednalo o to, že ve velikosti, která by padla oběma ženám, byl skafandr k dispozici jen jeden, a pokud by obě astronautky neměly správně padnoucí obleky, nebylo by možné vykonávat úkoly, kvůli kterým tam byly vyslány. Při vstupu do kosmu, kdy se lidská těla bez gravitace mohou natáhnout i o několik centimetrů, je padnoucí skafandr naprosto zásadní.

Volba slov spolu s absurdností celé situace udělala z téhle události okamžité internetové meme, ale spousta z nás cítila, že tohle je pouze špička ledovce. Toto byl totiž jeden z těch naprosto neplánovaných okamžiků, který ukázal, jak moc se s ženami vlastně nepočítá. Amanda Turner, zakladatelka Women’s Equality Party napsala na svém Twitteru: „Musela jsem se zasmát, když jsem si to přečetla, protože to je prostě další příklad toho, jaké absurdnosti se ženám v životě dějí.“ Heather Barr z Women’s Right Division pak jen suše okomentovala, že zřejmě nestačí diskriminovat ženy jen na Zemi.

Samozřejmě nejde zdaleka jen o to, že NASA dokáže vyslat člověka do vesmíru, ale neumí zajistit správně padnoucí skafandry pro ženy. BBC zareagovala článkem se sedmi různými situacemi, kdy je za standard považován muž a žena je pouze jeho varianta, což potom může vyústit právě v situace podobné té, která se stala NASA. Kromě skafandrů na seznam patří:

  • armádní vybavení: přestože ženy jsou již běžnou součástí ozbrojených složek, vybavení je pořád vyráběno na mužskou postavu. Ženy pak mají problémy například s velikostí bot nebo helmami. Od žen je očekáváno, že si vybavení samy přizpůsobí.
  • figuríny pro crashtesty: až do roku 2012 neexistovala v Americe figurína, která by simulovala ženské rozměry, a ještě teď je „ženská“ figurína pouze zmenšenina té mužské. V praxi to znamená, že řidičky měly o 47% větší pravděpodobnost vážného zranění při automobilové nehodě než muži, a také pravděpodobnost středně závažného zranění byla v porovnání s muži o 71% větší. V rámci EU se s ženskou figurínou musí provést jeden test z pěti, a i u něj je specifikováno, že ženská figurína je na místě spolujezdce, nikoliv na místě řidiče.
  • chytré telefony: pokud vám přijde většina modelů telefonů příliš velká do vaší dlaně, nezdá se vám to. Telefony jsou primárně vyráběny pro rozměry mužské dlaně.
  • sportovní oblečení: BBC uvedla příklad Stephena Curryho, americké basketbalové hvězdy. Ten navrhnul kolekci bot pro děti, ale nabízeny byly pouze chlapecké velikosti. Po dopise od malé holčičky, která mu napsala, že i ona by chtěla tyto boty nosit, Curry vysvětlil, že menší velikosti byly na stránkách všechny označený jako „chlapecké“, ale že okamžitě zjedná nápravu. V březnu 2019 už byla většina této kolekce k dispozici pro chlapce i dívky.
  • vědecké vybavení: v podstatě se jedná o stejný problém, jako měla NASA: nepadnoucí oblečení, které může v krajním případě i způsobit nehodu na pracovišti. Alternativy „pro ženy“ bývají často dražší, špatně padnoucí a mají příliš malé kapsy.
  • kancelářský prostor: podle studie z roku 2015 se díky pomalejšímu ženskému metabolismu potřeba či preference teploty ve společných prostorách liší, a to až o 5 stupňů. Spolu třeba s kancelářskými židlemi z chladivého materiálu nebo stoličkami, které jsou většinou vyšší a nepohodlné k sezení pro ženy, které nosí šaty tak vytváří značně nehostinné prostředí k práci.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

shutterstock_1205245405

Předsudky jako denní chleba

V oblasti genderové rovnosti vzýváme pokrok. Přesto se ukazuje, že většinová společnost má z drtivé většiny ...

shutterstock_1110245372

Feministická země

Jaká je vaše představa „feministické země“? A co kdybychom vám řekli, že tuto definici splňuje už dnes Švédsko? Co ...