
Na první pohled se zdá, že studenti a studentky vysokých škol, zejména ti denní, se na pracovní život obvykle teprve připravují, ale není to tak. Nezřídka si musejí na své studium vydělat a jako poustevníci také nežijí. Škola, brigáda, partner(ka) – to je pro ně náročný kolotoč.
„Work-life integration“
Mnoho studentů a studentek se dnes nesnaží sladit studium s prací a soukromým životem, ale spíše se potýká s problémem, jak integrovat práci do svého studentského a soukromého života. Uvědomují si, že oddělit pracovní život od toho studentského a soukromého je téměř nemožné. Neustále se tedy snaží být online nebo alespoň dostupní na telefonu a pokud možno se z toho nezhroutit.
Neustále odbíhají, je pro ně velice těžké soustředit se na jednu věc po delší dobu, protože je neustále něco ruší. Taktéž přepínání mezi aktivitami jim zabere spoustu času a energie. Nakonec často mívají pocit, že ani jednu z věcí nedělají pořádně a tak jak by měli.

Otázka volby a priorit
Mnoho studentů a studentek nemůže najít rovnováhu z toho důvodu, že si nejsou schopni určit své priority. Domnívají se, že na spoustu věcí nemají čas a jsou z toho nešťastní. Přitom mnohdy věnují čas nepodstatným věcem a na ty podstatné jim pak nezbývá energie. Sledují např. seriály nebo hrají s kamarády počítačové hry v době, kdy by si mohli jít zaběhat nebo kdy by mohli pracovat na své závěrečné práci.
Psaní závěrečné práce
Psaní bakalářských či magisterských prací bývá pro studenty a studentky často kamenem úrazu. Je to (duševně i časově) náročná a stresující činnost. Často se jedná o jejich první velký projekt, se kterým se kdy studenti a studentky v životě setkali.
Jako klíčová se ukazuje volba tématu, výběr vedoucího práce a samotný proces psaní. Nevyplácí se psaní odkládat. Naopak vhodné je zařadit závěrečnou práci mezi své priority a nenechat se při psaní nikým a ničím vyrušovat. Zkrátka vypnout telefon, odhlásit se z facebooku a pokusit se soustředit pouze na jednu věc.
Řešení situace
Studenti a studentky si v první řadě musí určit své priority a seznámit se s důležitostí time-managementu. Čím dříve to udělají, tím dříve bude jejich život pohodovější a prost chaosu. Dále je vhodné sepsat si např. seznam činností, které je třeba vykonat, zablokovat si některé internetové stránky nebo naučit se vhodným způsobem relaxovat.
Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.