Zpět na úvod

Stop domácímu násilí! Hanka Kynychová pomáhá pohybem

hanka 2

Policie ČR pořádá v rámci projektu „Zkus to říct“ cvičební tour ve spolupráci s Hankou Kynychovou. „Pohyb pomáhá“ je příznačný název akce, která podpoří prevenci a osvětu v oblasti domácího násilí a násilí uplatňovaného na ženách.

Hanka Kynychová na nabídku spolupráce na tomto projektu kývla hned, a to nejen proto, že  ona sama se setkává se spoustou žen, které jí důvěřují a často se jí s podobnou problematikou svěřují. Navíc i Hanka Kynychová na vlastní kůži určitou formu násilí pocítila. Prostřednictvím svých sportovních aktivit, které připravuje primárně pro ženy, by tak Hanka Kynychová mohla  v této problematice prospět. To znamená informovat veřejnost, jak se zachovat, když se v mém okolí páchá násilí na ženách, anebo informovat samotnou napadanou ženu. Pro spoustu žen velkým vzorem.

Název akce „Pohyb  pomáhá“ není náhodný. Pohyb působí blahodárně na psychiku každého jedince. A dá se očekávat, že poškozená žena bude vyhledávat aktivity, které jí pomohou na chvíli zapomenout a odreagovat se. Jedním ze zdravých způsobů je  právě cvičení.

Hanka se s domácím násilím setkala osobně, když jí jeden z jejích bývalých partnerů téměř tři roky fyzicky a psychicky týral. Jak Hanka sama říká, facky, vytrhané vlasy a psychický nátlak byly na denním pořádku. Dokáže se tak vcítit do role týrané ženy. Ví, jak agresor umí svoji oběť zpracovat.

Po násilném útoku přijde usmiřování a tak je to pořád dokola, až má oběť pocit, že takhle to v životě prostě chodí. Hanka sama si naštěstí uvědomila, že to není normální a ze spárů agresora se vymanila. I když měla dlouhá léta psychické následky.

Je ale mnoho žen, kterým se to nepodaří. A právě proto se Hanka rozhodla o svém příběhu promluvit a pomoct tak dobré věci!

S domácím násilím se bohužel Hanka setkává i v současné době. Žije sice v harmonické rodině, s manželem vychovávají tři děti, a jak sama říká, mají se doma všichni moc rádi.

Ale Hanka má ještě druhou rodinu, kterou jsou dětské domovy, o které se stará prostřednictvím projektu Hejbejte se a zpívejte Nadační fond Hanky Kynychové. Ženy jsou dospělé a s násilím se přece jen vyrovnají lépe než dítě, které bezmezně důvěřuje svým rodičům a je na nich závislé. Násilí páchané na dětech nebo v přítomnosti dětí je neodpustitelná věc!

Příběhy, které Hance občas samy děti vypráví, někdy až mrazí. A to, že se Hanka umí vcítit do jejich kůže je ji jeden z důvodů, proč se rozhodla o děti v dětských domovech starat.

Tour „Pohyb pomáhá“ startuje 20. 3. v Praze.

Od 09:00 si můžete přijít zdarma zacvičit do Kongresového centra v Praze (Jižní sál, vchod č. 5). Čeká vás bohatý program – tři hodiny cvičení pod vedením Hanky Kynynychové, přednášky, besedy, ochutnávky, zdravý životní styl. Zkrátka aktivní dopoledne.

Tour pokračuje 2. 4. v Rakovníku, 3. 4. v Domažlicích a zakončena bude 16. 4. v Brně na Brněnském výstavišti.

Vstup na akci je zdarma! Svojí účastí podpoříte projekt Policie ČR „Zkus to říct“ podpořený Ministerstvem vnitra.

Informace o akci na www.kynychova.cz nebo na FB profilu Hanka Kynychová.

 

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...