Zpět na úvod

Sexting: fotky, které ubližují

sexting

Sexting je poměrně nový fenomén, který ohrožuje především teenagery. Jeho následky jsou katastrofální, výjimkou nejsou ani (pokusy o) sebevraždy. Proč? Co vlastně sexting je, proč ho lidé realizují a v čem je jeho největší riziko?

 Co je to sexting a v čem je jeho problém

Sexting je spojen s využíváním informačních a komunikačních technologií. Jedná se o elektronické rozesílání zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem. Lidé sami sebe fotí v nejrůznějších sexuálně dráždivých pozicích, často úplně bez oblečení.

Neuvědomují si však, že sdílením svých intimních fotografií s ostatními si zadělávají na problémy. Mnohdy na problémy neřešitelné, protože jak se jednou fotografie ocitne na síti, už jen tak ze světa nezmizí.

„Stali jste se obětí sextingu?”

  • 51
  • 86
  • 20

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Sexting a teenageři

Mobilní telefony, tablety či notebooky možná nepatří do ruky malým dětem, ale zcela jistě největší hrozbu představují pro teenagery. Jsou to totiž právě oni, pro koho  nebezpečný sexting představuje každodenní realitu.

Mladí lidé sexting nejčastěji provozují, chtějí-li se seznámit, upoutat pozornost, přimět druhého k flirtu. V rámci navázaného vztahu se pak sexting stává znakem lásky, intimity a důvěry mezi partnery. Často je však provozován i jako nástroj pro potlačení nudy nebo kvůli tomu, že provozovat ho je dnes zkrátka „normální“, stejně jako je „normální“ odhalovat se a sdílet intimitu. V řadě zdokumentovaných případů sexting vzniká v rámci tlaku konkrétní sociální skupiny – např. spolužáků.

Ačkoliv tedy mnohé definice hovoří o sextingu jako o dobrovolném sdílení vlastních intimních materiálů, není to pravda. Lidé totiž sexting v mnoha případech realizují pod nátlakem. Ženy se snaží vyhovět svému partnerovi, mladí lidé doufají, že uvolí-li se k sextingu, stanou se oblíbenými v kolektivu.

Sexting je násilí

Člověk, který druhého nutí k sextingu, dopouští se na něm určité formy násilí. Avšak ten, kdo sdílí své intimní fotografie, dopouští se vlastně násilí sám na sobě. Vůbec nejvíce škody pak napáchá člověk, který důvěrné fotografie jiného člověka zveřejní a použije např. jako nástroj pomsty, ve chvíli, kdy se s ním jejich autor či autorka rozejde.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...