Zpět na úvod

Sexismus v britské vrcholové politice

shutterstock_309653459
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Británie má problém se sexismem. Není to žádná novinka, ani se nijak zásadně neliší od toho, co vnímáme v kontextu České republiky. Ale i tak dokázala jedna kauza na přelomu března a dubna pěkně zčeřit hladinu.

Zápletka je následující: Britská předsedkyně vlády Theresa May a Nicola Sturgeon, předsedkyně Skotské národní strany, se sešly na oficiálním setkání, kde probíraly Brexit a možnost dalšího skotského referenda o nezávislosti. Při té příležitosti vznikla fotografie obou žen, jak spolu sedí u stolku. Celé se to událo v týdnu, kdy Theresa May oficiálně spustila článek 50 o odchodu Velké Británie z EU a situace byla obecně velmi napjatá, tím víc během této schůzky proto, že Skotsko vystoupit z EU nechtělo a nechce. V takovéto závažné situace zveřejnil deník Daily Mail fotku obou žen s titulkem, který by se dal volně interpretovat asi takto: „Kašleme na Brexit. Co říkáte na jejich nohy?“

Důvod, proč je třeba o této zdánlivě malicherné kauze mluvit, je nasnadě: myslíte si, že by titulek zněl stejně, nebo i podobně, kdyby fotka zobrazovala dva muže? To je totiž téměř absurdní představa. U žen-političek už se ale ani většina lidí nad něčím takovým nepozastaví, protože sexualizace žen v médích je nyní něco tak běžného, že máme tendenci to přecházet. Daily Mail zveřejnil na svou obhajobu, že už psal i o nohách mužských politiků (kontext: politici nebyli v úřadě uprostřed jednání o budoucnosti země, ale na dovolené – což je maličkost, kterou Daily Mail přehlédl), a korunoval to výrokem o tom, že všem kritikům schází smysl pro humor.

Sexismus není ale vtipný, a proto ani celá tato situace nebyla vtipná. Korunu jí, bohužel, nasadila Theresa May, která se (možná z diplomatických důvodů) nechala slyšet, že jí titulek nevadí. Nicole Sturgeon reagovala odlišně a ostře se vůči titulku ohradila.

Smutných faktem této i obdobných kauz bývá, že se špatně v krátkosti vysvětluje, proč je něco takového nevhodné. Kdo to sám od sebe necítí jen velmi těžko hledá potřebnou empatii k tomu, aby si uvědomil nevhodnost podobných situací. Koneckonců i taková soutěž jako Sexistické prasátečko musí poukazovat na to, co je na konkrétních obrázcích sexistické. A jak je vidno, i tak to jistá skupina lidí odmítá pochopit.

„Jsou podle vás české političky vystavovány sexismu ze strany médií a společnosti?”

  • 7
  • 2

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Ti, co na sexismus upozorňují to pak také nemají lehké: bývají označování za přecitlivělé, hysterické bytosti bez smyslu pro humor atd. I to může být pro hodně lidí frustrující a důvodem k tomu, že se obecně tak málo ozýváme. Tím se ale necháváme zahnat do kouta, ze kterého se vychází jen velmi těžko.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Students,In,Class

Moje tělo je moje

Od podcastu k výstavě a workshopům. O čem je projekt Ridiny Ahmedové? V roce 2021 spustila zpěvačka Ridina Ahmedová ...

Stop,Violence,Against,Women,sexual,Abuse,,Human,Trafficking,domestic,Violence,Rape,International

Pět let

Podařilo se konečně českému seriálu zobrazit znásilnění bez stereotypů a misogynie? Seriál o skutečném významu ...