Zpět na úvod

S podporou Nadace OSF odjíždí studovat na prestižní střední školy v USA a VB 11 českých studentů a studentek

OSF_stipendistky
Autor: Redakce

Jedenáct  studentů středních škol z různých koutů republiky uspělo v náročném výběrovém řízení a získalo stipendia na prestižních soukromých školách ve Velké Británii a USA. Kromě jazykových testů, které ověřily úroveň angličtiny, bylo důležité během pohovoru zaujmout svým odhodláním i talentem zahraniční porotu, která adepty osobně vybírá. Letos své štěstí pokoušelo 53 dívek a chlapců, z nichž výrazně převažovali studenti gymnázií.

Středoškolská stipendia Nadace OSF uděluje s podporou firemních partnerů i soukromých dárců už 24 let. Neopakovatelnou zkušenost prožilo už více než 290 studentů, jimž rok strávený na zahraniční střední škole zásadně nastartoval kariéru. Mnozí z nich byli přijati na prestižní zahraniční univerzity, jako je London School of Economics, Oxford, Cambridge, Princeton či Harvard University.

Při výběru škol spolupracuje Nadace OSF s britskou asociací The Headmasters’ and Headmistresses’ Conference (HMC) a sítí American Secondary Schools for International Students and Teachers (ASSIST). Obě sdružují na 400 prestižních soukromých středních škol. Zahraniční školy poskytují roční stipendium v částce kolem milionu korun na studenta, které pokrývá náklady na školné, ubytování a stravování. Ostatní výdaje, jako je kapesné, pojištění, cestovné či účast na úvodním setkání, hradí částečně Nadace OSF a rodiče studenta. Pokud rodiče nemohou pokrýt zbylé náklady, mohou obdržet podporu skupiny Pioneer Investments, která na stipendia přispívá každoročně již od roku 2005. V letošním roce tuto podporu získaly dvě studentky.

Stipendia přinášejí mladým lidem nejen přístup ke kvalitnímu vzdělání, ale především rozhled a zkušenosti z mezinárodního prostředí. „Mladí lidé se díky studijnímu pobytu v zahraničí stávají samostatnějšími a tolerantnějšími, odlišnosti pak nevnímají jako překážky, ale příležitost k obohacení. Tyto hodnoty vyznáváme také my, proto podporujeme mladé lidi při studiu na zahraničních středních školách,” říká Robert Basch, ředitel Nadace OSF. Posláním nadace je rozvíjet hodnoty otevřené společnosti a demokracie v České republice. Neobejde se přitom bez aktivních a tolerantních občanů, a proto ve spolupráci se skupinou Pioneer Investments podporuje talentované mladé lidi a pomáhá jim v jejich dalším růstu.

Georg Lichtenberg, osvícenecký aforista, fyzik, astronom a matematik řekl, že lidi je třeba učit, jak mají myslet, a ne to, co si mají myslet. Proto jsme velmi rádi, že talentovaní mladí lidé mají díky úsilí společností, jako je Nadace OSF, možnost získat cenné zkušenosti i potřebný nadhled na prestižních univerzitách v zahraničí a na cestě za vysněným vzděláním je nemusí trápit zbytečné starosti o finance. Život nám dnes a denně dokazuje, že zkušenost je tím nejlepším učitelem. Těší nás, že „naši“ studenti se zpět vracejí plni sebevědomí a nových podnětů. Věříme, že nabyté zkušenosti je mohou posunout dále jak profesně, tak v životě a budou obohacující nejen pro ně, ale pro celou společnost,” vysvětlila Ing. Dana Kryńska, ředitelka Marketingu a PR Pioneer Investments ČR.

A letošní stipendistka Tereza Hrbková z Gymnázia Havířov-Město dodává: „Věřím, že rok v zahraničí člověka hodně poznamená a změní, očekávám tak, že získám jistý nadhled a na svět se budu dívat trochu jinak. Nemůžu se dočkat nové školy a lidí, které tam potkám, těším se, že poznám novou kulturu a jsem zvědavá na odlišný systém vzdělávání. Je to doslova splněný sen a jsem si jistá, že zažiju veliké dobrodružství!“ Tereza je jednou ze studentek podpořených společností Pioneer Investments ČR.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

shutterstock_747301111

Smíšek a rovné příležitosti

Rovné příležitosti? To je Občanské sdružení Smíšek a jeho Integrační školičky Smíšek. Z názvu „rovné příležitosti“ ...