Zpět na úvod

Růžová rukavice hozena do menstruačního ringu

Female,Palm,Holds,A,Menstrual,Tampon.,Concept,Of,The,Period
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Když už si myslíte, že jste viděli všechno, na scénu nastoupí muži a vymyslí pro ženy růžovou (!) rukavici, která jim má pomoci při vyndávání tamponů. A ne, není to vtip.

Tři muži z Německa se na začátku roku 2021 rozhodli, že jedním z nejpalčivějších problémů, kterým čelí všechny menstruující osoby na světě je nutnost dotýkat se použitého tampónu při jeho vyjmutí z těla. Dali tedy hlavy dohromady a vymysleli gumovou rukavici, kterou si ženy můžou v ten okamžik nasadit, aby se neušpinily od své vlastní menstruační krve. Tato rukavice není nepodobná gumovým rukavicím, které mnoho lidí používá na úklid, ale je růžová, což samozřejmě zcela mění situaci.

Sarkasmu se v tomto případě opravdu nemůžeme zříct, protože celý projekt je tak bizarní, že až vzbuzuje na první dobrou naději, že je to jenom hoax. Bohužel není.

Co je asi nejsmutnější je fakt, že ačkoli tito muži tvrdí, že toto téma probírali se ženami ve svém okolí a jejich nápad je výstupem mnoha konverzací, které na toto téma měli, je to přesně ten druh projektu, u kterého vás napadne, že jeho tvůrci viděli naposledy ženu v reklamě v televizi, a odtud i čerpali své nápady.

Podle jejich prohlášení v prezentaci svého nápadu chtěli nabídnout ženám něco, aby se při vyndávání tampónu od menstruační krve neušpinily. Druhotný přínos této rukavice má být ten, že ostatní lidé neuvidí v odpadkovém koši použitý tampón.

Pokud se skutečně radili se ženami, je zajímavé, že se nedozvěděli následující:

  • ženy si (většinou) umývají ruce před a po aplikaci tampónu, a to z hygienických důvodů
  • ženy (většinou) zabalí použitý tampón do toaletního papíru, a teprve pak ho vyhodí do koše; některá zařízení mají sáčky na použité hygienické produkty, které ovšem někdy můžou být v důsledku problematické kvůli vytváření nadbytečného odpadu. Což je samozřejmě případ i menstruační rukavice.
  • v době, kdy se spousta žen snaží chovat ekologicky a zkouší produkty, které se dají používat opakovaně, je návrh rukavice na jedno použití naprosto mimo
  • pokud by ženy opravdu toužily (nebo reálně potřebovaly) se nedotýkat tampónu rukama, můžou použit jakoukoli běžnou rukavici na úklid, a ne platit za speciální růžovou (!) jen proto, protože tato přece byla pro ten účel vynalezena

Celý tento projekt je ukázkovou definicí mansplainingu, mužů řešící problémy, které si myslí, že ženy mají, místo toho, aby řešili problémy, které ženy fakticky mají.

A pak je tu ještě problém body shamingu. Menstruační krev (a potažmo menstruující žena) je historicky považována za nečistou, a podobné pochybné pomůcky tyto signály ještě zesilují a utvrzují společnost v těchto stereotypech.

Pánové se nakonec za tento projekt omluvili. Má to ale spíše hořkosladkou dohru: tvůrci tohoto projektu dostali od televizního programu, pro který s návrhem přišli, okamžitě schválený grant a kdyby se rozhodli projekt dotáhnout do konce, nebyl by to zjevně nejmenší problém. Před dvěma lety byly ve stejném programu ženy, které se snažily získat peníze pro projekt pratelných menstruačních kalhotek. Neúspěšně. Asi nebyly dost růžové.

„Jak působí myšlenka tohoto projektu na vás?”

  • 0
  • 3
  • 2

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články