Zpět na úvod

Rovnost ve sportu

shutterstock_362064266
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Daří se nám vyrovnávat příležitosti ve sportu?

V únoru 2018, měsíci Olympijských her, není úplně od věci se podívat blížeji na rovnost mužů a žen ve sportu a také na to, jak Mezinárodní Olympijský výbor (dále MOV) tuto problematiku uchopil.

Zakladatel moderních Olympijských her, Pierre de Cubertain, se ve své době nechal slyšet, že ženy „nejsou na některé věci stavěny“. Od té doby jsme samozřejmě ušli dlouhou cestu. Ale stačí to?

V březnu minulého roku vyhlásil MOV velké přezkoumání současného stavu rovnosti na Olympijských hrách, přičemž klade důraz na získání doporučení, které povede k jasné změně. Lze tedy předpokládat, že MOV má podezření, že současný stav není úplně v pořádku. Prezident MOV Thomas Bach prohlásil, že MOV chce být lídrem ve světě sportu v propagaci rovnosti pohlaví a doufá, že toto bude podnět ke skutečné změně.

Ředitelka sportu na BBC, Barbara Slater, tuto aktivitu uvítala a podotkla, že MOV má jedinečnou příležitost spojit sportovní organizace po celém světě a vypořádat se s tímto problémem.

Co se týká konkrétně Olympijského sportu, dá se obecně říci, že na každé Olympiádě mají ženy lepší zastoupení a ve více sportech. V roce 1900 soutěžily ženy ve třech disciplínách určených pro obě pohlaví (plachtění, kroket a jezdectví) a ve dvou určených pouze pro ženy (tenis a golf). V roce 2016 už ženy mohly závodit ve 136 disciplínách (muži ve 161), a 9 závodů bylo společných pro obě pohlaví. Podle MOV byla Olympiáda v Riu zatím genderově nejvyváženější. V roce 2020 by pro ženy měla být přístupná například i kanoistika.

Na vedoucích pozicích je situace výrazně horší. Samotný MOV přiznává, že účast žen na těchto pozicích zůstává nízká. Ve výkonném výboru, který se skládá ze 27 osob, jsou pouze 4 ženy.

Český Olympijský výbor pak uvádí následující fakta:

– mediální pokrytí ženských sportů v ČR je méně než 10%

– 33% žen v ČR pravidelně sportuje, ale obecně muži sportují více

– ženy – trenérky jsou v rámci Evropské Unie v menšině a jejich platy jsou výrazně nižší

ČOV také upozorňuje na nerovnost zastoupení v rozhodovacích orgánech, trenérství či učitelství, a zdůrazňuje boj proti genderovým stereotypům a násilí na základě pohlaví ve sportu. Dle dostupných informací existují iniciativy v rámci EU, které spolupracují v boji proti výše uvedenému. Největší výhodou takovéto spolupráce je samozřejmě předávání zkušeností a kladení důrazu na to, že genderová nerovnost má obrovský přesah a týká se skutečně nás všech. Více se můžete dočíst zde: http://www.olympic.cz/upload/files/Seminar-komise-sportu-zen-Janotova.pdf

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...