Zpět na úvod

Rosie the Riveter

shutterstock_158602217
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jaký byl historický význam této ikony, a jaký je teď?

V lednu 2018 zemřela Naomi Parker Fraley, žena, která měla byla inspirací k jednomu z nejslavnějších plakátů historie, Rosie the Riveter. U nás v Česku není běžně známý pod tímto názvem, ale když si ho najdete, určitě zjistíte, že vám není neznámý: mladá žena s rukou zaťatou v pěst, v pracovním úboru, s červeným puntíkovaným šátkem na hlavě. Za ní je slogan „We can do it!“ (Zvládneme to!) Znáte její historii? Je to feministická ikona, nebo si ji dnes špatně vykládáme?

Plakát Rosie vznikl za druhé světové války a je považován za symbol žen, které se ujaly práce v továrnách ve výrobě munice. V té době (poměrně bezpredecentně) zastupovaly muže, kteří bojovali ve válce. Rosie měla představovat silnou, schopnou ženu, jakou země ve válce potřebovala.

Plakát byl navržen J. Howardem Millerem, který rozhodně nepředpokládal, že by měl sehrát jakoukoli roli v ženské emancipaci. Cílem bylo pouze popostrčit ženy, aby splnily svou vlasteneckou povinnost. Jedním z důvodů, proč se ženy často ohrazují proti tomu, aby Rosie the Riveter byla vnímána jako ikona feminismu je, že propaganda, pro kterou byl plakát vytvořen, jaksi pozapomněla na fakt, že se po takto pracujících ženách stále vyžadovalo, aby se plně staraly o domácnost, jejich platy byly téměř poloviční, než platy jejich mužských protějšku, a po válce byly všechny tyto ženy ze svých zaměstnání vyhozeny. Odůvodněním samozřejmě bylo, že muži přece potřebují práci. Frustrace z toho, že společnost (opět) odvrhla ženy v okamžiku, kdy nebyly potřebné a uvrhla je do role, ve které se necítily rovnoprávné, samozřejmě nakonec dala vzniknout feministickému hnutí.

Dalším problémem je, že Rosie poukazuje na to, že je až doteď nejviditelnější ženský ikona pracující třídy. Za celou tu dobu od druhé světové války jsme nebyli schopni vytvořit další ženskou, feministickou ikonu, která by reprezentovala pracující třídu. O barevných ženách ani nemluvě. Je tedy třeba mít na paměti, že Rosie neměla být (a ve své době také nebyla) feministickou ikonou; byla ikonou vlastenectví, těžké práce vykonávané pro rodinu a zemi. Rosie měla být žena, která poslechla a dělala pro druhé, co bylo potřeba.

Význam, který Rosie the Riveter přikládají některé ženy v dnešní době vychází z přesvědčení, že ženy, které reprezentoval, hrály důležitou roli ve vnímání žen společností, což eventuelně vedlo k posílení rovnoprávnosti a k emancipaci. Feministické hnutí si tak přivlastnilo tento plakát a tuto ikonu, aby schválně navzdory tomu, co měla původně znamenat, nyní reprezentovala sílu a odvahu žen během války a začátek celého ženského hnutí.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...