Zpět na úvod

Rodina Odvedle: 31 obědů, které boří předsudky

Slovo 21 ­ Egyptska rodina
Autor: Redakce

V neděli 24. listopadu se po celé České republice již pošestnácté uskutečnil projekt Rodina Odvedle. Ke společnému obědu zasedly rodiny Čechů a cizinců žijících v jejich obci. Letos se do akce zapojili cizinci ze 4 kontinentů a 14 zemí – Sýrie, Indie, Běloruska, Turecka, Egypta, Libye, Iránu, Alžíru, Ruska, Ukrajiny, Arménie, Vietnamu, Mongolska nebo Nového Zélandu. Akci opět organizovala nevládní organizace Slovo 21.

„Děkujeme, že tyto projekty organizujete,“ vzkazuje organizátorům letošní účastnice Ivona Vavříková a dodává: „Byli jsme jako hosté na obědě u rodiny ze Sýrie a byla to pro nás velmi intenzivní zkušenost, budeme o tomto setkání ještě dlouho přemýšlet. Viděli jsme, v jaké izolaci se mohou rodiny cizinců ocitnout a s jakými předsudky ze strany české společnosti se potýkají.Možná můžeme svým vyprávěním o této zkušenosti příbuzným a přátelům aspoň malou kapkou přispět k většímu porozumění a toleranci mezi lidmi. Vím, že je to jen zrnko písku v celé problematice, ale cítíme, že Váš projekt má smysl.“

Základní pilíř projektu představuje společný oběd, ke kterému zasedne vždy dvojice rodin – rodina cizinců z třetích zemí a rodina česká. Jedna z rodin připraví menu pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí ji ve své domácnosti.  „Od roku 2004, kdy jsme s projektem začínali, se nám podařilo zapojit již 838 rodin z  různých zemí s jejich českými sousedy. Celkem se zúčastnilo 1676 rodin a vzniklo mnoho dlouhodobých přátelství,“ vysvětluje vedoucí projektu Ljiljana Batovanja.

U každého setkání je vždy přítomen asistent, který obě rodiny seznámil a pomáhal jim v překonání počátečních komunikačních bariér. „Když jsem poprvé přijela do Česka, žádný takový projekt neexistoval. Bylo náročné seznámit se s lidmi kolem mě a navázat v nové zemi vztahy. Chtěla bych, aby Rodina Odvedle pomáhala cizincům cítit se v České republice dobře a vytvořit si tu pocit domova,“říká Jelena Siladžič, ředitelka Slova 21.

Blízké osobní vztahy přirozeně pomáhají integraci

Organizátoři pečlivě vytvářejí páry rodin s ohledem na jejich věk, zájmy, profese atd. „Snažíme se propojovat rodiny tak, aby měly zájem zůstat v kontaktu i po skončení projektu,“dodává Ljiljana Batovanja.

Projekt Rodina Odvedle se rozšířil i do zahraničí a od roku 2012 proběhla podobná setkání v Portugalsku, Španělsku, Itálii, na Maltě, Slovensku, v Maďarsku, Belgii a na Kapverdských ostrovech. „Naše myšlenka putuje i napříč hranicemi jako efektivní a nevšední nástroj k integraci cizinců,“uzavírá Jelena Siladžič.

 

  

Slovo 21

Slovo 21 z. s. je nevládní nezisková organizace, která od roku 1999 pomáhá integraci Romů a cizinců do společnosti, bojuje protirasismu a xenofobii a pomáhá zlepšovat mediální obraz menšin. Slovo 21 zaštiťuje desítky projektů, z nichž mediálně nejznámější je festival romské hudby Khamoro.

Tento projekt zaměřený na integraci cizinců je financován Ministerstvem vnitra České republiky a Magistrátem hlavního města Prahy

loga

Mediální partnery projektu jsou: Radio 1, Frekvence 1, ProFairPlay.cz, Kultura21.cz, InfoDnes.cz

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...