Zpět na úvod

Rodičovská jako téma pro poslaneckou sněmovnu, část II.

rodicovska_dovolena_prace
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Další věc z projevu Markéty Pekarové Adamové, která rozhodně stojí za zmínku je její (opětované) zasazování se o daleko větší flexibilitu poskytování rodičovských příspěvků rodinám, kdy o dítě pečuje prarodič v produktivním věku. V současné době se toto prarodičům nezapočítává ani do důchodu, ani jim nemůže být placeno státem zdravotní pojištění, což tyto prarodiče (stále téměř výhradně, i když nejen, ženy) staví opět do nevýhodné situace.

Poslanec Roman Sklenák (ČSSD) se v reakci na Pekarovou Adamovou nechal slyšet v tom smyslu, že je hrdý na naši nejdelší rodičovskou dovolenou na světě, a že by paní poslankyně „měla proboha nechat ty ženy, které chtějí být s dětmi, ať s nimi mohou být!“.

Udělejme si tady malou zastávku. Jednak se podívejme na to, jak Sklenák naprosto vědomě a cíleně dezinterpretuje slova Pekarové Adamové, která rozhodně nelobuje za to, aby ženy šly z porodnice rovnou do práce, jak ji z toho obviňuje Sklenák. Je třeba zdůraznit, že takováto rétorika je škodlivá a neakceptovatelná. Jednak tedy Sklenák vlastně lže, protože nereaguje na to, co Pekarová Adamová ve skutečnosti řekla, ale na nějakou svou osobní demagogickou interpretaci. A jednak je zjevné, že pan poslanec, který tvrdí, že stát na takovéto rodičovské dovolené nic netratí, vlastně vůbec nerozumí tomu, proč poslankyně Pekarová Adamová možnost zkrácení rodičovské vůbec nadnesla. Jednak o tom, jestli tím stát tratí nebo ne by se dalo s úspěchem minimálně polemizovat, a jednak Sklenákovi uniká, že takovouto rodičovskou dovolenou tratí především rodič. Nikdo nechce zpochybňovat důležitost rodičovské výchovy nebo času stráveném s dětmi. Ale čtyři roky jsou skutečně extrémní, a je empiricky dokázáno, že děti ani rodiče rozhodně nestrádají tím, že by v tomto věku byli od sebe odloučeni. Je to spíše naopak. Tato rétorika, jakou Sklenák předvedl, je čistokrevnou projekcí patriarchálních hodnot a způsobu myšlení, od kterého by se společnost měla distancovat.

Ještě ale nekončíme. Korunu všemu totiž nasadil poslanec Jiří Bláha (ANO). Jeho příspěvek poskytujeme v přímé citaci, abyste si ho mohli patřičně vychutnat: […] nejsou to jenom čtyři roky, na které odcházejí ženy na mateřskou. Je to ve výsledku pět let, ty ženy, které to mají v hlavě nastavené tak, že se na tu mateřskou těší, tak většina odchází, a věřte tomu, že některé opravdu po třech dnech, co přišly do jiného stavu, takže ve výsledku je to pět let vyloučení ze systému. A některé to mají dokonce tak, že to není jenom pět let. Je to pět let plus další mateřská, takže deset let. A v ten okamžik se dostáváme do toho stavu, že ty lidi absolutně ztratí pojem o tom, co to je vstávat do práce, organizovat si rodinný život tak, jak by měl být organizován, a samozřejmě nějakým způsobem přejít k nějakým návykům. Věřte tomu, že se s tím setkávám denně. Denně ty lidi, kteří se pak chtějí vrátit do práce, tak s tím mají problémy, protože si nejsou schopni zabezpečit svoji rodinu, protože ztratili ty návyky, které jsou normálně běžné nám všem, kteří chodíme každý den do práce.“

Kde začít? Jeho představou žen, které jsou nastavené tak, že se na mateřskou těší a odchází na nich 3 dny po oplodnění? Nebo bludem o tom, že rodič na rodičovské si odvykne práci organizovat, ráno vstávat a ztratí pojem o návycích pracujících lidí?

Pokud jste někdy byli na rodičovské dovolené, nedovedu si dost dobře představit, že by vás takovýto názor neurazil. Ta úroveň demagogie v tak krátkém odstavečku je vlastně až šokující. Poskytuje nám ale vzácný náhled do názorové změti jednoho poslance. A to není málo.

Na závěr dodejme, že se okamžitě ozvala ministryně Maláčová, poslankyně Jana Pastuchová, Ivana Nevludová a další, které okamžitě poznámku poslance Bláhy kritizovaly. My bychom se ale měli ptát, kolik lidí kolem nás uvažuje podobným způsobem? A kolik z nich je v rozhodovacích pozicích?

 

ANKETA:

  1. Dojde podle vás na rodičovské dovolené k tomu, že si rodič přestane být schopen organizovat čas a ztratí návyky důležité pro pracovní proces?
  2. Souhlasili byste s maximální délkou rodičovské dovolené na tři roky?
  3. Myslíte si, že ženy jsou příliš dlouhou rodičovskou dovolenou znevýhodněny až do konce svého života?

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...