Zpět na úvod

Rodiče na rodičovské dovolené a práce

rodičovská dovolená
Autor: Petra Müllerová
Štítky:

S narozením dítěte se v životě obou partnerů (ale především ženy) mnoho věcí změní. Pracovat na plný úvazek už obvykle není možné, přesto ale existují možnosti, jak se do pracovního procesu zapojit, jak neztratit kontakt s kolegy nebo obecně s pracovním prostředím.

Možnost přivýdělku

Chce-li si žena nebo i muž na rodičovské dovolené přivydělat, nic jim v tom nebrání. Pouze je třeba dát si pozor na to, že prací pro stejného zaměstnavatele a na stejné pozici lze velice snadno přijít o peněžitou pomoc. Jinými slovy, muž nebo žena nesmějí vykonávat stejnou práci, ze které se odvádí pojistné na nemocenské pojištění.

U stejného zaměstnavatele je tedy v období rodičovské dovolené možné vykonávat jen jiný druh práce. Jestliže si ale muž nebo žena najdou práci u jiné firmy, nejsou už nijak druhem práce omezeni.

V současné době je možné si při pobírání rodičovského příspěvku neomezeně přivydělávat, nebo dokonce rodičovskou dovolenou ukončit, aniž by bylo nutné obávat se ztráty rodičovského příspěvku.

 Kontakt s rodiči na rodičovské dovolené

Ačkoliv si to zaměstnavatelé mnohdy neuvědomují, tak nejvýhodnější pro ně je, když se rodiče po rodičovské dovolené vrátí zpět do jejich firmy.

„Zůstali jste na rodičovské dovolené v kontaktu s vaším zaměstnavatelem?”

  • 105
  • 150
  • 110

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Návrat rodičů do práce je snazší, je-li s nimi v období rodičovské dovolené udržován kontakt. Jak? Zaměstnavatel může těmto lidem např. dát možnost účastnit se porad, školení nebo je průběžně informovat o činnosti firmy.

Aby měl zaměstnanec pocit, že je stále součástí firmy, může mu být např. ponechán služební notebook, telefon nebo možnost účastnit se firemních společenských akcí.

Návrat rodičů do práce

Těsně po rodičovské dovolené mohou zaměstnancům opětovný nástup do práce usnadnit částečné úvazky, práce z domova apod. Přitom ale zaměstnavatel nesmí osobu vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovní smlouvy nebo ke zkrácení pracovního úvazku.

Pro rodiče vracející se z dovolené také může být připraven mentoringový program.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...