Zpět na úvod

Režisér Igor Chaun uvede premiéru filmu Dospělým ze dne na den na nádraží

image film-n
Autor: Tereza Horňáková
Štítky:

Režisér Igor Chaun dokončil celovečerní dokumentární film s příběhy mapujícími život mladých lidí po odchodu z dětského domova. Premiéra dokumentu proběhne 25. dubna na hlavním nádraží v Praze od 14.00 a 19.30. Ihned poté se film vydá do regionů a na festivaly. Cílem filmu je upozornit na nelehkou situaci mládeže, která pouští po dosažení plnoletosti dětské domovy a je odkázána zcela sama na sebe, jak se postavit na vlastní nohy. Více o filmu a registrace na premiéru na www.dospelymzednenaden.cz.

Ke spolupráci oslovil Igora Chauna spolek Mimo domov – nezisková organizace, jejímž cílem je podpora integrace dětí z dětských domovů do společnosti ve chvíli, kdy domov opouštějí. Za vším ale stojí Kamil Vacek, majitel společnosti TCCM, který s nápadem přišel a rozhodl se natáčení zafinancovat.

A proč právě toto téma? Na to má Kamil Vacek jasnou a stručnou odpověď: „Rád bych, aby každý dostal šanci.“ Cílem tohoto projektu podle něj je, oslovit dospívající děti v domovech, politiky a donátory. „Naší ambicí je, aby film vidělo několik tisíc dětí. Pro stovky z nich můžou být životní příběhy lidí z filmu inspirací a návodem, jak se poprat se svým vlastním osudem,“ doplňuje Kamil Vacek.

Klára Chábová, předsedkyně spolku Mimo domov, o tom říká: „Stále se potýkáme s tím, že děti, které opouštějí dětské domovy, nejsou na dospělý život připraveny. Ročně odchází asi stovky dětí a řada z nich neuspěje, protože si nenajde práci, neumí fungovat samostatně, mají velmi nízké sebevědomí a není nikdo, kromě neziskových organizací, kdo by jim pomohl se zorientovat a začlenit. Když jsme o tom mluvili s Kamilem Vackem, napadlo ho, že by bylo dobré natočit medailonky s dětmi, které uspěly, i těmi, kterým se to nepodařilo.“

Film by mělo dostat možnost shlédnout každé dítě z dětského domova v ČR starší 15 let. Klára Chábova záměr upřesňuje: „Film bychom rádi promítali v dětských domovech dětem, aby věděly, na co mají být připraveny. I nadále s nimi budeme na toto téma diskutovat. Také bychom v krajích rádi promítli film veřejnosti, politikům a vysokým úředníkům. Protože především oni mají ve svých rukou legislativní změny, které by mohly těmto dětem pomoci s přechodem do dospělého života.“

Režisér Igor Chaun se ujal tématu bez zaváhání

A proč se chopil právě tohoto tématu? „Nabídka na toto natáčení mne velmi zaujala. Sám jsem byl v dětství dosti „problémové dítě“. A tak mám respekt k lidem, kteří mají ztížený start do života. Ale vůbec jsem netušil o konkrétní problematice opouštění dětských domovů. O tom, že v děcáku je o děti relativně dobře postaráno, mají od sponzorů dárky a jezdí třeba k moři na zájezdy. A pak, jako mávnutím kouzelného proutku, mají vstoupit do „dospělosti“, na což jsou zcela nepřipraveny. S pár tisícovkami v kapse stojí před děcákem a nevědí příliš, co v reálném světě dělat. Jak si pronajmout byt, jak nakoupit, jak jednat s úřady. Často propadají sociální fobii a hrozí, že se chytnou „špatné party“, která jim nabídne zdání pospolitosti… A tak se rozjedou drogy, dluhy a někdy i prostituce. Je to nezáviděníhodná situace, kterou si my ostatní těžko dokážeme představit. A ukazuje to na zásadní systémovou chybu.“ Film Dospělým ze dne na den plánuje promítání i na festivalech a dalších veřejných akcích.

O spolku Mimo domov

Spolek Mimo domov je neziskovou organizací, jejímž cílem je podpora integrace dětí z dětských domovů do společnosti ve chvíli, kdy domov opouštějí. Spolek realizuje zážitkové výjezdy do dětských domovů, kde organizuje workshopy zaměřené ne smysluplné trávení volného času dětí a zároveň jim poskytuje možnost získávat nové informace a znalosti zaměřené na jejich život mimo domov. Dále organizuje festival Out of Home a také projekt Život na nečisto, v jehož čtyřech etapách se za účasti kvalifikovaných lektorů a psychologů dospívající děti připravují na odchod do běžného života, na založení vlastní rodiny, zajištění bydlení či na výběr vhodného zaměstnání. Více na www.mimodomov.cz.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články