Zpět na úvod

Revoluce antikoncepcí

shutterstock_660070825
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jaký má antikoncepční pilulka význam pro svobodu žen?

Antikoncepce je v dnešní době tak samozřejmou součástí naších životů, že se už málokdy pozastavíme nad tím, jaký význam má pro ženy a jak obrovskou změnu v našem životě přinesla.

V této souvislosti se často objevuje termín „reprodukční osud“. Je to trochu kostrbatý překlad (reproducive destiny), ale jeho význam je zřejmý: antikoncepce způsobila, že těhotenství už nemusela pro ženy být osudová. Nemusely riskovat své zdraví a životy kvůli nechtěným těhotenstvím. Mohly odložit svá těhotenství na pozdější dobu, rozložit je tak, aby se mohly dál vzdělávat nebo pracovat, nebo se rozhodnout nemít děti vůbec. Mohly začít žít dle svého vlastního uvážení. To, co nám dnes přijde automatické, bylo ještě před několika desítkami let pro ženy jen přáním.

Ženy konečně začaly mít na vybranou a nemusely se podřizovat čistě biologickým procesům. Nejednalo se jen o vzdělání, práci a kariéru, jakkoli obojí bylo a je přímým důsledkem dosažitelné antikoncepce. Pilulka spustila revoluci v každém slova smyslu, včetně sexuální. Když se ženy nemusely obávat nechtěného těhotenství, víc jich začalo mít sex i mimo manželství. Znamenala pro ně vítané a chtěné změny ve všech oblastech jejich života.

Dovedete si samy pro sebe představit svět před touto možností? V okamžiku, kdy se rozhodnete mít poprvé v životě sex, riskujete těhotenství a tudíž konec vaší ekonomické nezávislosti, pravděpodobně ve věku, kdy ještě ani nemohly přemýšlet o tom, jak si vytvořit jakoukoli (ekonomickou) záchrannou síť. Okamžitě se tak stanete závislou na muži, který vás oplodnil, a je jen na jeho uvážení, jestli se o vás a vše dítě postará. Pokud ne, máte na vybranou: buď podstoupíte nelegální potrat (provedený kýmkoli, jen ne profesionálem v oboru s čistými nástroji, nebo popřípadě se můžete pokusit sama; v minulosti se používaly například pletací jehlice, háčky nebo vroucí koupele s epsomskou solí), nebo dáte své dítě k adopci. Ani v opačném případě by to nebyla žádná výhra, protože budete rodit tak dlouho, jak to tělo vydrží, a v každém případě budete už navždy ekonomicky zcela závislá na muži a jeho příjmu.

I v dnešní době je pro ženy velice jednoduché se dostat do složité situace, která ji nechá nezajištěnou, a i teď je to obrovský, často existenční problém pro ni i pro její děti. Před nástupem antikoncepční pilulky byla situace pro ženy už úplně bezvýchodná.

Antikoncepce změnila a zrevolucionizovala způsob, jakým ženy vnímají samy sebe, svůj život a své možnosti, a díky ní se ekonomická nezávislost stala skutečnostní. To nejpodstatnější, co s sebou dostupná a bezpečná antikoncepce přinesla, je volba.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

shutterstock_1091330462

Velké ženy z malé země

O knize, která dává prostor českým ženám, na které se tak často zapomíná Pravděpodobně by pro vás nebyl velký ...