Zpět na úvod

Relativizace nebezpečí

Gaslighting,Abuse,,Psychological,Manipulation,(narcissistic,Abuse)
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jak se v současné době v naší společnosti projevuje gaslighting?

Ve stínu srpnových událostí z Afghánistánu se nám tady rozmohl takový nešvar: relativizace systematické šikany a nebezpečí, které běžně čelí ženy v Evropě nebo přímo v ČR.  Od samého začátku, kdy bylo jasné, že tamní situace bude opět disproporčně více dopadat a znevýhodňovat ne ženy a že ty budou obecně ve větším nebezpečí než muži se na sítích začaly ozývat hlasy, že teď se tedy mají všechny ty české feministky ukázat, rozjet se do Afghánistánu a pomáhat, a ne si nadále stěžovat na to, co je „obtěžuje“ v jejich životě. Že mají být české a potažmo evropské ženy vlastně vděčné za to, že jejich problémy jsou v porovnání s problémy afghánských žen jen marginální, a začalo nám opět být doporučováno, že si vlastně nemáme na co stěžovat.

Je to argument podobného typu, jako když vám někdo řekne, ať si nestěžujete na bolest čehokoli, protože existují lidé, které kvůli svým nemocem zažívají bolest daleko větší.

Takováto argumentace není ve své podstatě žádnou velkou novinkou, ale je ve své podstatě velice nebezpečná. Primárně totiž cílí na znevažování a zlehčování problémů, které v podstatě zajišťují pokračování systematickou diskriminaci žen v naší společnosti.

Poukažme také na to, jak rychle se podobné reakce objevily. Najednou tyto hlasy uznávají, že ženy u nás vlastně problémy mají, ale radí jim ohledně toho, jak by je měly vnímat. Pokud vám to něco připomíná, napovíme vám: toto je totiž ukázkový gaslighting. Tentokrát posunutý z individuální úrovně na kolektivní, ale pořád gaslighting. A tento pojem je charakterizován jako psychické manipulování s druhou osobou, kdy zneužívaná strana je vedena k pochybování o svém vlastním úsudku a  zkušenostech.

Máte problém s bolestí hlavy, s ženských reprodukčním ústrojím, PMS? Je to jen ve vaší hlavě. Důsledek? Neschopnost dostatečně brzy diagnostikovat mnohá závažná onemocnění u žen.

Stěžujete si na sexistické chování? Jste hysterická, přecitlivělá, a koukněte se na všechny ty ženy, které jsou na tom hůř než vy, ty by mohly vyprávět.

Jste součástí LGBTQ+ komunity a jste zamilovaná? Je to jen fáze, a třeba jste jen nepotkala toho pravého muže. Až se tak stane, budete pak zázračně hetero & cis žena!

Rozčílila jste se v práci nebo na veřejnosti? Jste zbytečně hysterická a emocionální, prvně se uklidněte a pak zkuste racionálně vysvětlit, o co vám jde.

Tohle jsou jen některé z mnoha situací, se kterými se ženy běžně setkávají. Celá struktura patriarchální společnosti je v podstatě založena na gaslightingu. A ten je tak normalizován, že se začal rozeznávat a uznávat až v posledních několika letech. A i tak se společnost samozřejmě začla snaži o, promiňte mi ten výraz, gaslightovat slovo gaslighting. Tím mám na mysli, že když se na problematiku konečně začlo poukazovat a pod tímto termínem už si lidi uměli představit konkrétní situace, nastaly tlaky ze strany společnosti, která se nás všechny snažila přesvědčit o tom, že něco takového neexistuje a že se jedná pouze o přecitlivělost či hysterii ze strany militantních feministek.

Na závěr tudíž jen následující: vaše každodenní zápasy se sexistickou společností jsou validní. Nenechte se přesvědčit o opaku.

„Je podle vás gaslighting jako téma dostatečně otevřené na to, aby ho ženy dokázaly identifikovat a upozorňovat na něj?”

  • 1
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...