Zpět na úvod

Rakovina prsu. Diagnóza, která změní život…

rakovina prsu
Autor: Redakce
Štítky:

Diagnostikovaný karcinom prsu změní ženě život od samého počátku. Zahýbe jí životem a z minuty na minutu musí řešit spoustu otázek. Co najednou se životem? Jak to zvládnu? Jak to zvládne moje rodina? Mám jim to vlastně říct? Budou se trápit! A co práce? Přijdu o ni? Jak nás uživím? A přežiju vůbec? Na rakovinu se umírá. Umřu?

Ženy, kterým je diagnostikován karcinom prsu, procházejí velmi složitým životním obdobím. I když je v dnešní době rakovina prsu poměrně dobře léčitelná, pořád se jedná velmi těžkou nemoc. V okamžiku, kdy je ženám tato diagnóza potvrzena, od základu se jim změní život.

Tato nemoc je náročná nejen fyzicky, ale zanechává také hluboké šrámy na psychice ženy. Prvním velikým strašákem je smrt, strach ze smrti. Pomine-li ten prvotní ochromující strach z umírání, přijde vztek – „Proč zrovna já?!“ A následuje boj. O život jako takový. O život následující.

Nejen v práci nic už nebude jako dříve.

Téměř ze dne na den musejí pacientky opustit svou dosavadní práci a tím pádem přicházejí také o přísun financí. Ale ona těžká nemoc z nich nesňala břemeno v podobě starosti o rodinu. I nadále přicházejí účty, které je potřeba zaplatit.

V okamžiku, kdy se pacientky musí plně soustředit na boj s nemocí, ubližuje jejich psychice i strach o živobytí. V průběhu léčby přicházejí další rány. Pacienty postupně přicházejí o svou ženskost. Chemoterapie má za následek vypadávání vlasů. Při mastektomii přijde žena částečně nebo dokonce úplně o prsy.

A přicházejí další starosti a chmurné myšlenky. Pacientky se pak často zbytečně trápí myšlenkami, jak je asi vidí okolí? Na první pohled je patrné, že prochází léčbou rakoviny. Okolí se jich často straní, snad ze strachu, když se bojí pacientkám pohlédnout do očí a promluvit s nimi.

Přátelé a známí, kolegové v práci se vyhýbají nepříjemným situacím a snad bojí trapných otázek, byť se pacientky o své nemoci hovořit nezdráhají.

Mamma HELP pomáhá vést normální život

V průběhu léčby každé pacientky přijde okamžik, kdy si nemocné ženy nemají s kým otevřeně promluvit. Většina pacientek se bojí svým trápením a svými strachy zatěžovat svou rodinu a své přátele. Ocitnou se v bodě, kdy nevědí, kudy kam.

V  Mamma HELP centrech mají nově diagnostikované pacientky mimo jiné možnost setkávat se s již vyléčenými ženami, pacientkami, jež pracují pod odbornou garancí lékařů. Mají možnost si s nimi otevřeně promluvit a mohou žádat odpovědi na své otázky. Tímto těžkým obdobím ženy neprovede pacientku nikdo jiný lépe, než žena, která si již vše zažila, která měla také strach o svůj život a svou budoucnost.

Tyto ženy mezi sebou mohou otevřeně hovořit o všech tématech, a to beze strachu z předsudků, což značně ulevuje psychice pacientky, která pak může věnovat více sil samotnému boji se zákeřnou nemocí.  A nejen to.

V  Mamma HELP centrech pomáhají ženám opět získat ztracené sebevědomí. Sdružení pacientek pořádá spoustu různých akcí. V Mamma shopu pak mají pacientky možnost přivýdělku prodejem svých drobných výrobků. A také to, že vyléčeným ženám dají možnost pomáhat těm nově diagnostikovaným, je úžasná věc.

Každý střípek naděje, že opět „bude dobře“, každá kapička do poháru sebevědomí je jako malé kouzlo, které krok po kroku posunuje pacientky kupředu – zase zpět do normálního života.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...