
Co se děje v zemi, která nechá ženu zemřít na septický šok, než aby odstranila mrtvý plod z její dělohy?
Už jsme podobný článek psali. Týkal se žen v hluboce katolicky založeném Irsku, které zemřely následkem zanedbání péče, protože i v 21. století jsou lidé a společenské skupiny, které věří, že je lepší nechat ženy na následky septického šoku, než aby byl plod odstraněn z dělohy.
A nyní musíme o podobném případě psát znovu. Jen se tentokrát udál o mnoho blíž, v Polsku. V zemi, se kterou naše země tvoří tzv. Visegrádskou čtyřku. V zemi, se kterou sousedíme, která nám je historicky blízko. Není rozdíl mezi tím, kde se to událo. V každém případě zde máme naprosto zbytečnou smrt mladé ženy, nezměrný zármutek rodiny, nerespektování tělesné autonomie a možnosti rozhodovat si o svém vlastním zdraví, nepřijatelné zasahování náboženství do života a zdraví. V tomto konkrétním případě se to ale odehrálo, lidově řečeno, za humny a je možné, že se kvůli tomu u nás začne více lidí zajímat o to, co se v sousedním Polsku děje.
Fakta jsou následující: těžce postižený plod zemřel v děloze. Lékaři odmítli mrtvý plod odstranit. Žena zemřela na septický šok.
O případu informovala na Twitteru právnička Jolanta Budzowska. To, že se něco takového vůbec mohlo přihodit, je důsledkem rozhodnutí ústavního soudu z roku 2020, ve kterém se prakticky bez výjimky zakazuje provádění potratů v Polsku. Tento případ je jen jeden z přímých a otřesných dopadů tohoto rozhodnutí. Oficiálně je tato žena první obětí. Je ale poměrně jasné, že skutečných obětí bude víc – a budou přibývat. To je, bohužel, historicky ověřený fakt. Naprosto zbytečná úmrtí zdravých žen, které budou nuceny zaplatit svým životem za fanatické náboženské přesvědčení druhých lidí.
Jediné, co k tomuto případ řekl prezident ultra-konzervativní organizace Ordo Iuris, Jerzy Kwasniewski bylo, že lidé by neměli dělat ‘ukvapené závěry’. Mluvčí polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Radoslaw Fogiel k tomu uvedl, že strana v žádném případě neplánuje kvůli tomuto případu potratový zákon měnit.
Takovéto jednání nepatří do Evropy 21. století. Je až absurdní, že se něco takového vůbec mohlo tady stát. Polská veřejnost v reakci na tento případ téměř okamžitě vyšla do ulic a pořádala vigilie. Jenže v této chvíli nemá tlak veřejnosti na politické dění v Polsku vůbec žádný vliv. Nově je dokonce ve hře návrh sdružení ‘Pro právo na život’, který požaduje postavit potrat na roveň zabití a trestat jeho provedení odnětím svobody na 5 – 25 let. Petice pro tento návrh byla podepsána 130 000 lidmi.
Advokátka Lucie Hrdá na Twitteru veřejně vyzvala Evropský parlament, aby se vůči tomu, co se děje v Polsku, ostře vymezil. Nejen ona pak vyzvala politické strany, aby se ve světle událostí poslední doby Česká republika začala distancovat od politiky zemí V4 a odejít z ní.
Polsko, a potažmo Maďarsko, se pomalu mění na Evropskou verzi Gileadu, kde je dáván větší a větší prostor potírání práv žen, LGBTQ+ komunity a náboženskému fanatismu. Dochází tam ke zcela jasnému porušování lidských práv. A Česká republika prozatím jen zbaběle přihlíží.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.