Zpět na úvod

Případ Hošek

Man,Taking,A,Picture,Of,His,Penis,With,A,Smart-phone.
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Aféra rozesílání nevyžádaných fotek sexuální povahy odkrývá, jak se společnost staví k sexuálnímu obtěžování na pracovišti.

Vedení redakce Seznam Zprávy v říjnu ukončilo pracovní poměr s Jiřím Hoškem, novinářem, komentátorem a autorem populárního podcastu Angličan. Podle vyjádření vedení se tak stalo proto, že Hošek posílal nevyžádané obtěžující zprávy sexuálního charakteru a obrázky přirození, tzv. dick pics  (terminus technicus převzatý z anglického výrazu pro tento typ fotek, který budeme pro potřeby tohoto textu používat) některým svým kolegyním.

Jako každá kauza podobného charakteru na české scéně, i tato odhalila stále pokračující fundamentální nepochopení toho, co je sexuální obtěžování a jaký může mít vliv, stejně jako pravý stav nastavení společnosti směrem k sexuálním predátorům a jejich obětem.

Poslání nevyžádané  dick pic je vždy sexuální obtěžování. O tom celá debata není a neměla by být. O čem bychom se naopak měli bavit je to, že takovéto chování je ještě násobně větším problémem, pokud se tak děje ve vztahu na pracovišti. Je to místo, kde je možná nejlehčí této situace využít kvůli mocenské dynamice, která na pracovišti zákonitě je. Kromě toho, že je v této situaci oběť sexuálně obtěžována, což už je samo o sobě minimálně hluboce nepříjemné a nepřijatelné, se v této chvíli dotčená osoba potýká s tím, že nahlášení této skutečnosti může znamenat výpověď. Svého nadřízeného nemůžeme jednoduše zablokovat nebo mu nahlásit účet. A jak bylo zjevné, i když se ty snažily, spravedlnosti se nedočkaly. Respektive dočkaly, ale až v okamžiku, kdy hrozilo, že se všechno dostane na veřejnost.

Hošek se na Twitteru omluvil. Jazyk omluvy ale nebyl dobře zvolený. Vložit do omluvy frázi “těm, kterých se to dotklo”, dokonce do jisté míry omluvu znehodnocuje, nebo ji minimálně staví na roveň laciného PR výroku. V podstatě tím čtenáři podsouvá možnost, že jsou ženy, kterých se to nedotklo, a ty, které se ohradily, jsou z těch citlivějších, což je narativ, který se v takových situacích běžně, často také ve verzi s příliš hysterickými ženami nebo s ženami, které nerozumí vtipu.

Stejně tak ho neměla taková spousta lidí figurativně plácat po rameni za to, jaký je pašák, že se tedy přiznal. A že jich bylo. Bývalý politik Miroslav Kalousek dokonce označil jeho činy za momentální selhání, za které by neměl být lynčován. Proti tomuto se důrazně ohradil například i Pavel Houdek, lektor sebeobrany, který se touto problematikou profesionálně zabývá. Jak správně řekl v rozhovoru pro DVTV, nejednalo se o jednorázový lapsus nebo chybu v úsudku, ale o systematické obtěžování žen na pracovišti.

Z reakcí veřejnosti lze jasně vidět, jak velice nízko je naše laťka pro elementární slušné chování, a jaký panuje společenský konsensus týkající se obětí sexuálního obtěžování a násilí – a koneckonců i násilníků. Vyloženě tísnivě potom zazněly hlasy překvapených mužů, kteří sice dle svých slov vědí, že se něco takového ženám může stát, ale překvapil je rozsah celé aféry. Na jednu stranu se může zdát, že je vlastně dobře, že si to uvědomili. Na stranu druhou je ale třeba podotknout, že je spousta žen a organizací, které se léta snaží na podobné problémy systematicky upozorňovat, a odpovědí je jím většinou nějaká verze výroku: “Já ale nikoho, kdo by tohle zažil, neznám.”  Muži ženám nevěří. Nechtějí, protože se to neslučuje s jejich viděním světa a společnosti, protože by museli převzít zodpovědnost, protože mají pocit, že by po nich bylo vyžadováno, aby v těchto věcech dělali víc. Těch důvodů je zřejmě spousta.

Za problematické je třeba označit i to, jak se k aféře postavila redakce Seznam Zprávy. Hošek sice dostal výpověď, ale až ve chvíli, kdy reálně hrozilo, že se všechno dostane na veřejnost. Ihned po zveřejnění se ozvala spousta lidí z redakce s tím, že Hoškovo jednání bylo veřejným tajemstvím. Nabízí se tedy otázka, jak dlouho byly ty ženy takto obtěžovány a šikanovány, a jak dlouho s tím redakce nic nedělala. A je poměrně zřejmé, že Hošek dostal výpověď až ve chvíli, kdy už se nedalo zabránit průniku informací na veřejnost. Jak tedy vypadá takovéto pracovní prostředí? A byly nevyžádané dick pics tím nejzávažnějším, co se tam ženám děje? Toto jsou všechno validní otázky, které si zaslouží odpověď.

„Měla by se podle vás zpřísnit transparentnost firemní kultury, aby se podobné případy odhalovaly dřív a oběti nemusely mít strach se ozvat?”

  • 0
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...