Zpět na úvod

Práva žen jsou lidská práva. Platí to ale v Rusku?

shutterstock_120558868
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Sorry, there are no polls available at the moment.

V lednu se v médiích objevily zprávy o tom, že ruská duma schválila zákon o dekriminalizaci domácího násilí. Do té doby bylo násilí spácháno na členovi rodiny považováno za trestný čin, za který mohlo násilníka čekat až dva roky vězení. Nyní se ovšem takovýto čin bude klasifikován pouze jako přestupek, a jediným postihem bude pokuta.

Za celou situací je zřejmě z části ruský prezident Vladimir Putin. Ten se netají názorem, že za rozvrácením rodinných vztahů nedochází kvůli tomu, že muži bijí své ženy, ale kvůli tomu, že týrané ženy si dovolují takové jednání nahlásit. Tímto posiluje rozšířené společenské přesvědčení, že manželé vlastně ženy bijí zaslouženě, protože pokud by se dotyčná žena chovala, tak jak má, tak by k takové situaci nikdy nedošlo. Kdo měl někdy jakoukoli zkušenost s (domácím) násilím, určitě v takových výrocích bezpečně pozná základní argumentaci všech násilníků.

Dalším důvodem pro tento zákon se zdá být zhoršující se ekonomické a sociální klima v ruské společnosti, duma se tím prý snaží vyhnout přeplněným věznicím. Ty jsou zřejmě větším problémem, než násilí na ženách a dětech.

 

Stejně jako v každé jiné zemi je i v Rusku oficiálně hlášeno jen velmi malé procento všech násilných činů (včetně znásilnění). Nový zákon tomuto smutnému a nebezpečnému trendu samozřejmě ještě prospěje. Podle odhadu BBC umírá každý den v Rusku téměř 40 žen na následky fyzického napadení blízkou osobou. Co se týká dětí,  oficiálně jich je ročně napadeno zhruba 26 tisíc, čtvrtina rodin čelí nějaké formě domácího násilí a celé dvě třetiny vražd jsou jeho důsledkem. (zdroj)

Oficiálně se proti tomuto zákonu vyjádřil generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. Rusko jakoukoli kritiku odmítlo a označilo veškeré nesouhlasné názory za nátlak.

Ze strany České republiky ovšem k žádné velké kritice nedošlo. Vyjádřilo se několik jednotlivců a české feministky vyjádřily ruským ženám podporu. Z oficiálních míst se neozvalo téměř nic a celkově u nás tato zpráva téměř zapadla.

„Měla se podle vás ozvat z našich oficiálních míst kritika tohoto zákona?”

  • 100%
    Ne
  • 0%
    Ano
Loading ... Loading ...

Možná by nás to mělo alespoň trochu znepokojovat. Pokud náš stát nezajímá, že v Rusku je oficiálně možné bít ženy a děti bez jakéhokoli postihu, co to vlastně o našem státu vypovídá? A co to vypovídá o postavení žen v naší společnosti?

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...