Zpět na úvod

Polsko: „Toto je válka“

shutterstock_1839617293
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

V Polsku středověk neskončil.

Polská časovaná bomba vybuchla. #tojestwojna je hashtag, kterým označují své příspěvky všichni, kteří bojují proti nelidskému absurdnímu a téměř absolutnímu zákazu interrupcí v Polsku, o kterém 22.10.2020 rozhodl Polský ústavní soud. Do té doby platila v Polsku výjimka v případě poškození plodu, kterou ovšem teď soud posoudil jako protiústavní a fakticky tak zakázal veškeré potraty v Polsku. Je totiž třeba připomenout, že téměř všechny legální potraty v Polsku byly prováděny z tohoto důvodu.

Přestože situace už předtím byla vážná (polský protipotratový zákon byl i před tímto rozhodnutím jedním z nejpřísnějších vůbec), teď je situace polských žen naprosto zoufalá. Ulice se okamžitě naplnily protestujícími ženami, proti kterým byla okamžitě nasazena policie a použit pepřový sprej. Rozhodnutí soudu kritizoval i bývalý předseda vlády Donald Tusk, který uvedl, že protlačovat takovýto absurdní zákon uprostřed celosvětové pandemie je cynické. Naproti tomu se Jaroslaw Kaczynski dal slyšet, že je jeho cílem, aby i velmi komplikovaná těhotenství skončila porodem, a to i ve chvíli, kdy se jistě ví, že dítě hned po narození zemře, protože podle něj by každé dítě mělo být řádně pokřtěné a pohřbené. Kdo by si byl pomyslel, že v roce 2020 budeme svědky takovéto fanatické anti-utopie bez sebemenšího respektu či známky empatie k ženám. Taková je ale dnešní Polská realita.

V Česku se hned rozhořela debata o tom, jestli není možnost Polkám pomoci. Potratová turistika koneckonců není vůbec novým konceptem.  Je bohužel spousta žen a dívek ze Severního Irska, které by o ní mohly vyprávět. Uvádí se, že ještě v roce 2010 odjelo kvůli potratu každý den z Irska do Anglie 10 žen. A připomeňme si také bezprecedentní iniciativu Women On Waves, Ženy na vlnách, kdy z Nizozemí vyplula loď s téměř výhradně ženskou posádkou a s cílem poskytnout reproduktivní zdravotní služby na této lodi, mimo irské území. Podařilo se jim upozornit na problém potratového zákona v Irsku a potřebu dostupných a legálních potratů. V roce 2018 si Irsko v historickém referendu zvolilo legalizaci potratů a od ledna 2019 zde fungují potratové služby. V dnešní době tam provádí potraty 300 lékařů a ženy o ně můžou požádat v deseti z 19 porodnic v zemi.

Ale zpátky k Polsku a případné české pomoci – nebo tedy spíše nepomoci. Existuje totiž zákon z roku 1986, který zakazuje českým nemocnicím provádět interrupce cizinkám. Umožňuje ho provést pouze těm ženám, které mají na našem území trvalý pobyt, ale prakticky vylučuje výše zmíněnou potratovou turistiku. Tento zákon nebyl od roku 1986 změněn a nereflektuje ani fakt, že minimálně v rámci Evropské unie je takovéto nařízení absurdní. A je smutné, že neexistuje oficiální směrnice EU, která by toto jakkoli upravovala. K tomu lze říct asi jenom to, že se pravděpodobně nepočítalo s tím, že by jakákoli země patřící do Evropské Unie mohla v 21. století takovýto problém řešit. Stávající situace v Polsku by ale měla dát impuls nám všem k tomu, aby takováto směrnice vznikla.

„Do jaké míry se jako občanka ČR obáváte o svá reprodukční práva?”

  • 0
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

V roce 2015 prohlásila Kancelář ombudsmana pro zdraví, že odmítnout poskytnutí interrupce ženě z EU bez trvalého pobytu v ČR je v rozporu s právem Evropské Unie. Na potraty se vztahuje jedna ze základních svobod (svoboda usazování a volný pohyb služeb uvnitř EU pro státní příslušníky členských států), a tudíž neprovedení potratu v této situace je považováno za diskriminační jednání. České nemocnice však stále ctí zákon z roku 1986. Je tedy zcela jasně potřeba postarat se o novelizaci zákona a sladění se zákony a směrnicemi EU. Už kvůli Polkám, a komukoli jinému, komu by kvůli tomu mohla být odmítnuta základní reproduktivní zdravotní péče.

Ukončeme ale tento smutný článek zprávou o něco lepší: na Slovensku rozhodli poslanci a poslankyně o odmítnutí návrhu zákona, jehož přijetí by vedlo k ohrožení přístupu k legálním a bezpečným potratům na Slovensku. Těžko ale můžeme předpokládat, že si teď Slovenky mohou oddychnout – a my bychom také neměli povolovat v ostražitosti. Jednak zákon neprošel víceméně jen díky shodě okolností (část ultrakonzervativních poslanců se nemohla ze zdravotních či rodinných důvodů hlasování zúčastnit), a také je jasné, že toto zdaleka není konec a spíše dříve nežli později se o podobný zákon někdo pokusí znova.

Jak již bylo řečeno, nelze si teď oddechnout. I v 21. století, i uprostřed bezprecedentní pandemie, existují snahy o zbavení žen jejich základních reprodukčních práv.

„Měla by ČR nabídnout pomoc Polským ženám v přístupu k reprodukční péči?”

  • 0
  • 0
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

Modern,Business,Buzzword,-,Ova.,Word,On,Wooden,Blocks,On

Bez koncovky

Možnost volby tvaru příjmení ohrožuje patriarchální hodnoty! Když jsme minule psali o nepřechylování, nejvíce ...