Zpět na úvod

Polsko: o krok blíž k totalitě

shutterstock_492594481
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Situace kolem potratů v Polsku je vážná a zvláště v poslední době vyhrocená. Ženy se již několikrát vydaly na protestní pochod proti vládě. V ní má převahu politická stran Právo a spravedlnost (PiS), která je extrémně konzervativní a mimo jiné zasahuje do práce veřejnoprávních médií (prosadila zákon, kdy vláda dosazuje ředitele veřejnoprávní televize i rozhlasu), a zasadila se o reformu Polského konstitučního soudu, za což byla polská vláda kritizována EU. Momentálně jsou v Polsku potraty povoleny pouze tehdy, pokud je matka ohrožena na životě, nebo pokud je těhotenství následkem incestu a/nebo znásilnění. V roce 2016 se dokonce před parlament dostal zákon, který zakazoval potraty v každé situaci, včetně výše zmíněných, a ženu byť jen podezřelou z pokusu o potrat by poslal do vězení. I přesto, že zákon nakonec neprošel, zůstává Polsko zemí, kde tělesná suverenita pro ženy v podstatě neexistuje.

Polské ženy se však nevzdávají a bojují dál. Ze všech demonstrací za poslední měsíce je znát, že ženy v Polsku se rozhodně necítí být občankami druhé kategorie a dávají jasně najevo, že o svých životech a reprodukčních právech si chtějí rozhodovat samy.

„Znepokojuje vás situace žen v Polsku?”

  • 4
  • 5

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Polská vláda ovšem mezitím začala ze všeho nejvíc připomínat fašistický režim. Den poté, co se polské ženy naposled vydaly na pochod proti potratovému zákonu, vtrhla policie do kanceláří žen, které pomáhají obětem domácího násilí, a zabavila jim dokumenty a počítače. Konfiskace proběhla ve středu 4. října ve Varšavě, Gdansku, Lodzi a Zelené hoře. Cílem byly organizace Women’s Rights Centre (Centrum pro práva žen) a Baba. Obě pomáhají obětem domácího násilí a obě se o týden dříve zúčastnily pochodů proti vládě.

Obě organizace uvedly, že nejen je jim takto znemožněna práce s oběťmi domácího násilí, ale dokumenty také obsahují velmi osobní a citlivé informace žen, které vyhledaly jejich pomoc. A ty teď ponesou následky
Vedoucí obou organizací uvedly, že vnímají celou situaci jako pokus o zastrašení. Autority toto nařčení odmítají a uvádí, že načasování je zcela náhodné. Policie prý oběma organizacím sdělila, že žalobci hledají důkazy v případě probíhajícího vyšetřování Ministerstva spravedlnosti předchozí vlády, které v té době financovalo skupiny podporující práva žen.

Barbora Černušáková z Amnesty International označila situaci za „velmi znepokojující“. Celá situace začíná nápadně připomínat Maďarsko Viktora Orbána, kde jsou nevládní skupiny rutinně pronásledovány.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...