Zpět na úvod

Polsko a Brazílie: společně proti ženám

shutterstock_546641992
Autor: Kateřina Pavésková

Omezování fundamentálních ženských práv v 21. století

Co mají Polsko a Brazílie společného? V poslední době například to, že se snaží omezit práva žen na legální a bezpečný potrat bez ohledu na jejich zdraví či život.

Brazílie

Speciální komise, která je částí kongresu, schválila v listopadu v Brazílii návrh, který kriminalizuje potraty, včetně těch, o které žádají znásilněné ženy. Zatím je o návrhu, o kterém se média zmiňují jako o „Trojském koni“ (jeho prapůvodním cílem bylo prodloužení mateřské dovolené pro matky, které předčasně porodí), známo jen to, že staví mimo zákon všechny potraty, včetně už zmíněných potratů znásilněných žen, pokud je zdraví či život matky v ohrožení, nebo pokud je plodu diagnostikována anencefalie (takto postiženému plodu chybí část nebo celý mozek; léčba neexistuje). Kongresmeni, kteří jsou spojováni s různými náboženskými organizacemi, přidali k zákonu o mateřské dovolené dodatek, který uvádí, že „život začíná při početí“.  Pokud by vás zajímalo, kolik žen bylo v komisi, která o tomto zákonu rozhodovala, tak tento záznam je dohledatelný: byla tam jen jedna, Erika Kokay, která reprezentuje Brazilskou dělnickou stranu. Byla to zároveň jediná osoba, která hlasovala proti návrhu.

Návrh vstoupí v platnost tehdy, až pro něj bude hlasovat většina Kongresu. Je tedy ještě šance, že nakonec v této podobě neprojde. Ta samá vláda ale například pustila zákon, který povoluje práci těhotných žen a kojících matek ve zdravotně nevyhovujících podmínkách.

Je odhadováno, že v Brazílii se ročně odehraje na milion utajených potratů. Jako v jakékoli jiné zemi, kde tato procedura musí probíhat v tajnosti, ani v Brazílii nejsou utajené potraty bezpečné, a téměř čtvrtina žen, které je podstoupí, skončí v nemocnici s komplikacemi. Brazilská vláda však odmítá připustit, že tato situace je vlastně otázkou veřejného zdraví a stále se opírá o zastaralé zákony a náboženské přesvědčení, přestože to jednu pětinu Brazilských žen může stát zdraví, nebo i život.

Polsko

O situaci v Polsku, která se pro ženy stává každým týdnem vypjatější jsme již psali. Posledním excesem je video Ministerstva zdraví, které má za úkol podpořit porodnost v Polsku. Výsledkem je bizarní, nacionalistický spot o tom, že by poláci měli souložit jako králíci. Ve videu doslova zazní, aby si lidé vzali příklad z králíků. Celý spektákl je k vidění na Youtube zde.

Každému, kdo ví o tom, jak se polská vládnoucí strana, krajně pravicová a populistická Právo a spravedlnost staví k ženám a jejich reprodukčním právům, si musí všimnout spojitosti mezi touto reklamou a pokusy o totální zákaz potratů a omezení přístupu k ženské antikoncepci. Reklama nijak neskrývá svou snahu masově a bez zbytečných otázek přinutit své občany k tomu, aby se bezmyšlenkovitě rozmnožovali. Podle oficiálních zdrojů tvrdí polské Ministerstvo zdraví, že reklama není urážlivá ani vulgární.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...