
Případ domácího násilí slavného herce jako smutný důkaz toho, že patriarchát ubližuje celé naši společnosti.
Je až s podivem, s jakou sveřepostí dokáže část populace (a nejen té české) špatně interpretovat povahu, cíle a důvody MeToo a podobných kampaní. Lépe řečeno by to podivné bylo, kdyby nebylo zřejmě, že se jedná o záměrně mylný výklad s cílem odvrátit pozornost od skutečného problému, na který se MeToo, zdaleka ne jediná ale v posledních letech rozhodně nejvýraznější kampaň snaží upozornit. Součástí tohoto problému normalizace a systematizace obtěžování, týrání a znásilňování žen v obrovském měřítku. Setkáváme se často s tím, že mnozí lidé mají problém s uchopením termínu systematizace. Od těchto lidí pak často slýcháme třeba poznámky o tom, že se obtěžování, násilí nebo znásilňování netýká jen žen. To je samozřejmě pravda. Také ovšem je pravda, že ženy toto všechno zažívají v daleko větším měřítku a že je společnost na násilí na ženách tak uvyklá, že se ho spousta lidí naučilo brát jako téměř nevyhnutelný společenský jev.
I to je jeden z důvodů, proč má Me too, podobné kampaně i jednotlivci upozorňující na tuto problematiku tolik odpůrců. Násilí na ženách je jedním z typických průvodních jevů patriarchální společnosti a postavit se mu znamená zpochybnit celý systém. A jsme u jádra problému. Stále ještě jsme ve fázi, kdy privilegovaní jedinci (hlavně muži) z tohoto systému těží v každodenním životě, v každodenních situacích. Zpochybnit patriarchát znamená výrazní vystoupení z komfortní zóny, uznání vlastního privilegia a začátek restrukturalizace společnosti. A každý den jsme svědky toho, jak moc se do toho lidem nechce.
Zajímavě (v tom smutném slova smyslu) sem spadá i případ herce Johnnyho Deppa a jeho bývalé manželky, herečky Amber Heard. Ta ho zhruba před dvěma lety obvinila, že ji v manželství fyzicky napadal. Teď ale začaly na světlo vyplouvat důkazy, že situace byla celou dobu podstatně jiná. Podle důkazů předložených u soudu, které obsahují i nahrávky telefonů mezi Deppem a Heard to byla ona kdo fyzicky i psychicky napadala Deppa. Podle všeho mu také uřízla kus prstu, vykálela se na jeho postel a když se snažil o jakékoli mimosoudní urovnání, protože ani po tom všem nechtěl její jméno tahat bahnem, Heard se mu vysmála a pokoušela ho, ať zkusí říct, že ona, hubená blondýnka, fyzicky napadla muže jako je on.
Tyto nahrávky jsou veřejně dostupné a můžete si je poslechnout. Běhá z nich mráz po zádech, protože Heard se na nich ukazuje jako učebnicový násilník.
A díky tomu, že je tento případ takto veřejně známý se ho chopili odpůrci MeToo. Z jednoho případu se tak snaží udělat důkaz, který by měl podle nich zdiskreditovat MeToo a všechny ženy, které kdy obvinily jakéhokoli muže z obtěžování či násilí vůči nim. Z Heard dělají prototyp ženy, která lže o svém napadení a šikanuje tak muže.
Statistiky samozřejmě hovoří jasně: přestože něco takového se nedá stoprocentně vyloučit (u tohoto či u jakéhokoli jiného zločinu), v naprosté většině jsou stížnosti, obvinění a žaloby oprávněné. Co ovšem těmto a podobným kritikům ušlo je, že i případ Johnnyho Deppa přesně zapadá do konceptu Me Too (potažmo samozřejmě i jakékoli jiní kampani podobného rázu). Jak už na našich stránkách zaznělo několikrát, patriarchát ve svém důsledku škodí jak ženám, tak mužům. A to, že se Heard domnívala, že Deppovi nebude nikdo věřit, je učebnicový příklad. Patriarchát spojuje ženy se slabostí a křehkostí a muže s agresivitou a silou a zesměšňuje prolínání nebo popírání těchto nesmyslných stereotypů. A s tím přesně počítala i Amber Heard.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.