Zpět na úvod

Po mateřské do práce nebo začít podnikat?

mateřská dovolená
Autor: admin
Štítky:

Myšlenka portálu KARIÉRA PRO ŽENY vznikla zejména na základě vlastní zkušenosti. „Pro podnikání jsem se rozhodla před 16ti lety, když se mi narodilo první dítě“, říká autorka projektu KARIÉRA PRO ŽENY, Lenka Kousková, dnes má děti dvě.

Pod heslem „příklady táhnou“ se zhruba před čtyřmi lety rozhodla svým vlastním podnikatelským příběhem inspirovat i jiné ženy, které se rozhodly při mateřství pro vlastní seberealizaci a nechtěly přijmout stereotyp, že pro ně aktuálně skončil svět (minimálně ten pracovní) a založila internetové stránky www.karieraprozeny.cz.

V loňském roce se svou kolegyní získaly projektové finance z OPERAČNÍHO PROGRAMU PRAHA ADAPTABILITA na otevření Vzdělávacího a poradenského centra v Praze. Centrum zahájilo svou činnost 1. února letošního roku v BC Klamovka na Praze 5.

Funguje ve dvou sekcích – vzdělávací a poradenské. Vzdělávací kurz je určen pro všechny ženy na a do dvou let po mateřské dovolené, a jak vtipně poznamenala jedna z účastnic kurzu, učí se tu normálně mluvit, vrátit se z mateřské zpět do normálního života, a to přímo rovnýma nohama.

Co se tedy v kurzu ženy naučí? Třeba jak excelentně sestavit atraktivní životopis, který zaujme, nebo jak se zajímavě představit v rámci personálního řízení. Také vlastní myšlenkovou mapu a písemné definování cílů považují lektoři projektu KARIÉRA PRO ŽENY za další z důležitých výstupů celého kurzu.

Třešničkou na dortu je zejména skutečnost, že skoro každá svědomitá účastnice kurzu má již zhruba po třech týdnech jasno, jakou cestou se chce vydat, jestli se pustí do vlastního vysněného podnikání, tedy půjde cestou sebezaměstnání, nebo bude dál hledat práci, převážně na zkrácený úvazek, což není v dnešní době vůbec jednoduché.

Poradenská část centra slouží především ke konzultacím a mentoringu ženám, které si již svůj obor podnikání samy našly a potřebují pomoci například s přípravou strategie, vyhledáním prvních klientů, plánováním a definováním jednotlivých činností, zejména pak se skloubením pracovního a osobního života.

Velkou výhodou jsou zkušenosti všech lektorů a mentorů, kteří v centru fungují. Všichni již více než 10 let úspěšně podnikají a to, co učí a radí, také skutečně žijí.

Centrum funguje i jako zázemí pro nové podnikatelky třeba ke schůzkám s potencionálními klienty či k přípravám a diskusi s ostatními účastnicemi. Ženy mají tak prostor potkat se s podobně naladěnými kolegyněmi a sdílet s nimi své zkušenosti ze svého nového podnikatelského života, což vnímají jako velmi posilující a důležité.

Je fajn vidět úspěch druhých a nechat se jím pozitivně nakazit: „Aby ženy z našeho centra mohly na sobě dál pracovat, navázaly jsme spolupráci s neziskovou organizací Business & Professional Women (BPW) a jejich projektem EMPOWERING WOMAN, kde naše mladé podnikatelky formou mentoringu pokračují ve svém sebevzdělávání. Sama jsem členkou BPW již pátým rokem a vstoupit do této organizace vnímám jako jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí”, říká Lenka Kousková.

Na Vzdělávací a poradenské centrum se obrací stále více žen, kurzy jsou naplněné, ozývají se ženy i z jiných lokalit než je Praha.

„Vnímáme potřebnost naší práce a velkou ambicí pro nás do budoucna je samozřejmě takových center v České republice zřídit více. Věříme, že se nám v budoucnu povede získat finanční podporu i lokálně v jiných městech“, říká autorka portálu KARIÉRA PRO ŽENY.

Je skvělé, že ženy začínají chápat, že je potřeba na sobě stále pracovat (i na té mateřské).

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

 

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...