
Jak probíhá ve velké nadnárodní společnosti proces inkluze a podpora diverzity?
Inkluzivita a diverzita jsou koncepty, které by měly být stavebními kameny naší společnosti. To, že jimi nejsou, a že jsou neprávem často označovány za jakési moderní trendy slova by pro nás mělo být informací, že je třeba na ně dbát více než kdy předtím. Mají totiž významný dopad na reprezentaci, která v naší společnosti dlouhodobě pokulhává.
Významný krok správným směrem udělala v poslední době například společnost Phillip Morris International (PMI), která chce do roku 2022 dosáhnout genderové vyrovnanosti v rámci firmy. Jak sama uvádí, 42% jejich pracovní síly reprezentují ženy. Ve vedení se zastoupení žen pohybuje kolem 37%, a cílem je tento podíl zvýšit alespoň na 40%. Jejich strategie je nabrat rovný počet mužů a žen na všech úrovních a v procesu použít genderově neutrální výrazy. Společnost také používá různorodě seskládané týmy u přijímacích pohovorů, aby snížila riziko (i nevědomé) zaujatosti při posuzování talentu. Dále se také soustředí na podporu růstu a rozvoje všech zaměstnanců za pomoci plánů na míru a přístupu k dalším vzdělávacím příležitostem.
Inspirující je i jejich pojetí Mezinárodního dne žen, který správně uchopili jako připomínku a oslavu ekonomického, politického, kulturního a společenského úspěchu žen. V rámci Projektu 42 sdíleli inspirující příběhy 42 žen pracujících na různých pozicích v PMI a pocházejících z různch částí světa. Tyto ženy sdílely své zkušenosti a byly svými kolegy a kolegyněmi nominovány do projektu za svou odvahu, laskavost, skloubení práce, rodiny a osobních zájmů a za pozitivní dopad na svět. Při této příležitosti nás zaujalo, že mezi inspirujícími vlastnostmi byla zmíněna i laskavost a vlídnost, které jsou ve společnosti a v korporátním světě běžně označovány jako slabosti a považovány spíše za nevýhodu. Nalezení rovnováhy mezi prácí, rodinou a zájmy je sice poměrně velký stereotyp, ale vzhledem k tomu, že ženy pořád ještě převažují jako primární pečovatelky o rodinu (a tím nemyslíme jen děti, ale i třeba starší členy rodiny, kteří vyžadují péči), není od věci si připomenout, že toto břemeno skutečně stále dopadá především na ženy. Na stránce Phillip Morris International si můžete rozkliknout pod fotkami příběhy jednotlivých žen a udělat si obrázek sami. Když najedete na fotku jednotlivých žen, zobrazí se vám konkrétní důvody, proč byly tyto ženy do projektu nominovány. Pro příklad: je vždy konstruktivní; věnuje svůj čas koučingu ostatních; podporuje nové iniciativy a jejich uvedení na trh; zapojuje do procesu různé kultury i zkušenosti; je inspirací 73 let; dokazuje, že je možné vynikat ve více oblastech.
Co si také zaslouží pozornost je, že PMI ve své vizi zmiňuje i to, jak zapojit do celého procesu muže: sami pro tento proces použili slovo bouřlivý, a dle jejich slov vedl k zaujaté diskuzi, která se soustřeďovala na to, aby se každému dostalo férového zastoupení a účasti. Dokonce na Den žen v roce 2019 uspořádala konferenci, která měla mužským zaměstnancům pomoci být více genderově bilngvní. To v praxi znamená naučit muže, že jejich zkušenosti a vnímání společnosti není tím zlatým standardem, za který je často považováno, a že je potřeba rozumět chování a přijmout zkušenosti všech pohlaví. Také sem patří prolomení bariér, které mohou mezi kolegy existovat, a vytváření pracovních příležitostí, které jsou v souladu s principy inkluze a různorodosti.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.