Zpět na úvod

Pět let

Stop,Violence,Against,Women,sexual,Abuse,,Human,Trafficking,domestic,Violence,Rape,International
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Podařilo se konečně českému seriálu zobrazit znásilnění bez stereotypů a misogynie?

Seriál o skutečném významu konsentu v našich televizích? Ano! Tedy tak trochu. Na internetovém vysílání České televize se na podzim představil projekt mladých filmařů, který na zdejší podmínky až překvapivě dobře zpracovává téma znásilnění, jeho následků a toho, co skutečně je (respektive není) konsent.

Tvůrcům se vlastně v kontextu toho, co vídáme běžně v našich televizích, povedl mistrovský kousek. Oslovilo nás především následující:

  • Hrdinka není stereotypní, dvojrozměrná kladná postava. Pachatel koneckonců také ne. Stupně šedi existují a dobře fungují, a to je dobře. Funguje to.
  • Není zde zbytečné soupeření mezi ženami, které absolutně není potřeba, ale je součástí spousty filmů i seriálů, obvykle protože si jejich tvůrci myslí, že je to ženská přirozenost.
  • Obecně se krásně podařilo se vyhnout stereotypům o znásilnění typu „přepadne a znásilní vás cizinec v parku, když tam půjdete sama v noci v krátké sukni“. Naopak stereotyp o tom, jak podobou událost mohou vnímat rodiče či přátele pachatele se podařilo vystihnout s odpovídající úrovní nepříjemnosti.
  • Z toho, jak tvůrci přistoupili k tématu lze vyčíst nejen dobrá znalost a povědomí o tom, co znásilnění skutečně je, ale i dostatek empatie a obratnost v jeho zpracování. Vyprávět o znásilnění není lehké za žádných okolností, ale Pět let to zvládá s až neobvyklou (bohužel) mírou empatie.

Je nesmírná škoda, že se Česká televize (zatím?) rozhodla nechat seriál pouze online, protože tam ho uvidí většinou lidé, u kterých je pravděpodobnější, že budou souznít s tvůrci. Vzhledem k tomu, že seriál se na iVysílání objevil ve stejné době, kdy se v ČT v neděli večer vysílalo Pozadí událostí, je kontrast mezi těmito dvěma počiny ještě více do očí bijící. Rozdíl v přístupu k ženským postavám, k násilí páchaném na ženám a ke stereotypům už nemůže být větší.

Do konce tohoto roku by nás, tentokrát v kinech, měl čekat ještě film, který v Česku ponese název Když promluvila, v originále je to pak trefnější She said. Film je natočen podle knihy stejného jména od Jodi Kantor a Megan Twohey, newyorských investigativních novinářek, které odhalily kauzu kolem Harveyho Weinsteina a stály tak u vzniku hnutí Me Too. Není úplně běžné, že by se točil film o kauze, která není ani 3 roky stará, ale je možné, že to právě bude ke prospěchu věci. Budeme tedy moci sledovat, jak se zahraniční produkce popere s tématem, které je takto citlivé a náročné na zpracování.

„Pokládáte boření stereotypů o znásilňování v kulturní tvorbě za prospěšné?”

  • 1
  • 1
  • 0

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...