Zpět na úvod

Orgasmus jako téma feminismu

A,Woman,Is,Holding,A,Grapefruit,By,Her,Panties.,Concept
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Znáte Shere Hite, která se v 70. letech zasloužila o celospolečenské zemětřesení svým výzkumem o ženském orgasmu?

Orgasmus je feministické téma. A to ne proto, že ženy, které se identifikují jako feministky dosahují dle studie The Centre For Sexual Health Promotion orgasmu častěji než ženy, které se jako feministky neidentifikují. (Mimochodem, studie se samozřejmě snažila dopátrat i důvodu pro tento zatím nepříliš zmapovaný fenomén. Z jejich závěrů vyplývá, že pokud se žena identifikuje jako feministka, má zpravidla o něco lepší přístup k vlastnímu tělu a sexualitě, menší ostych sama před sebou, menší obavy z toho, že upozorněním na vlastní potřebu orgasmu se dotkne mužského ega a větší povědomí a chuť stát si za svým právem na sexuální uspokojení než žena, která se jako feministka neidentifikuje.) Orgasmus je feministickou záležitostí hlavně proto, že vlivem patriarchátu se i mnozí odborníci jsou stále schopni odvolávat na Freudovu teorii o tom, že klitorální orgasmus sice existuje, ale je sexuálně a psychologicky nezralý a ženy, které nedosáhnout penetrativního orgasmu, jsou frigidní. Koneckonců, „frigidní“ je označení, které se i dnes jisté skupiny lidí neštítí hodit po jakékoli ženě, která vyjádří názor, který se neslučuje s jejich, a předpokládá, že je to jedna z nejhorších urážek a vůbec životních událostí, které můžou ženu potkat. Přidejme k tomu křesťanské kořeny naší civilizace, které se zasloužily o tabuizaci ženského orgasmu (a zdatně se v ní stačí pokračovat i teď) – a je hned jasné, proč si feminismu vzal toto téma za své.

V obecné společnosti není příliš známé jméno feministické výzkumnice Shere Hite, která zemřela na podzim minulého roku. Tato žena věnovala svou kariéru zkoumání a dokumentaci sexuálních životů žen a v roce 1976 se proslavila studií o sexuálních odezvách žen nazvanou The Hite Report: A Nationwide Study of Female Sexuality. Jejího dotazníku o sexu a požitku ze sexu se zúčastnilo 3500 žen. A v návaznosti na již zmíněnou Freudovu teorii Hite prohlásila, že mužská sexuologie byla postavena na laboratorních průzkumech, zatímco ta její zohlednila skutečné ženské prožitky. Toto byl také jeden z důvodů, proč její studie byla tak přelomová: její dotazníky byly anonymní a obsahovaly otázky, ke kterým se ženy mohly svobodně a upřímně vyjádřit (namísto pouhého zaškrtnutí ano – ne). Byla to právě její studie, která odhalila, že přes 70% žen se nedostává dostatečné stimulace během běžného penetrativního styku, že ženy potřebují klitorální stimulaci, a že zažívají pocity studu, viny a vlastní nedostatečnosti, když to mají komunikovat s partnery.

Přestože se poznatky z její první knihy dnes jeví jako naprosto nepřekvapivé, v 70. letech způsobily zemětřesení a revoluci v ložnici. Ozvalo se jí totiž spousta žen, které prohlásily, že The Hite Report ji pomohla probudit jejich sexuální moc. Jisté je to, že se Hite zasloužila o velký posun v ženských práv v době již probíhající sexuální revoluce. Zároveň je zajímavé, že mnoho respondentek Hiteové sdělilo, že sexuální revoluci považují za mýtus, protože cítily, že jim umožnila říct v sexuální oblasti „ano“, ale už nemají možnosti říci „ne“, a že sexuální revoluce způsobila růst kvantity, ale nikoli kvantity sexuálního styku.

Hite byla samozřejmě trnem v oku pro mnoho mužů, protože naplno prohlásila a vědecky podložila fakt, že ženy mohou dosáhnout orgasmu i bez nich. Pro muže byla ztělesněním myšlenky, že až do té doby vlastně dělali všechno špatně a ozvala se samozřejmě i církev, která její boj za ženské orgasmy označila za snahu o zničení tradiční rodiny.

Ještě má někdo pochyby o tom, že je orgasmus feministické téma?

„Máte pocit, že se naše společnost je schopná otevřeně bavit o ženském orgasmu?”

  • 2
  • 2
  • 6

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...