Zpět na úvod

Odborníci na slovo vzatí

psychiatr
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Jakou škodu mohou napáchat odborníci, kteří své osobní přesvědčení prezentují v médiích jako vědecká fakta?

S odbornými radami přes internet se v poslední době roztrhnul pytel. Není to samozřejmě nový fenomén, ale se stále menšími zábranami a téměř kompletní eliminaci jakéhokoli filtru z internetového prostředí se k závažným věcem vyjadřují nejen fake profily na Facebooku, ale i odborníci, od kterých by se obecně očekávalo nejen etické chování, ale také empatie a znalost problematiky, která překračuje rozsah vědeckého čtiva zveřejněného v padesátých letech minulého století.

Nejvýrazněji se v poslední době do naší paměti zapsal psychiatr Jaroslav Matýs, který na dálku zanalyzoval Gretu Thunberg a v podstatě postavil všechny lidi s poruchami autistického spektra do role malých psychopatů, kteří nepoznají dobré od špatného. Jeho výroky byly neetické, faktuálně nesprávné, stigmatizující a neprofesionální, ale jistě si užil svých 10 minut slávy, když se mohl zařadit mezi ty, kteří neodolali nutkání otřít se o Gretu Thunberg.

Matýs sám po svých výrocích rezignoval ze všech svých funkcí v Psychiatrické společnosti ČLS JEP i z pracovní skupiny pro dětskou a dorostovou psychiatrii na ministerstvu zdravotnictví. Svými výroky sice Grétě osobně neublížil, ale zcela jistě ublížil spoustě osob, které jsou samy na autistickém spektru a snaží se, aby je společnost vnímala jinou optikou než tou, která byla běžná před osmdesáti lety, jejich rodinám a společnostem, které se snaží o totéž, a komukoli dalšímu, který se jakkoli zasadil o destigmatizaci psychických poruch v naší společnosti.

Není ale zdaleka jediný zdravotní profesionál, který rád prezentuje své osobní názory pod záštitou své profese jako nezvratná fakta. Za zmínku stojí například pedagog Marek Herman, kterého fajnšmekři můžou znát jako spoluautora petice Dvouleté děti do školky nepatří, která pravděpodobně přispěla tomu, že rodičům v ČR je nadále odepírána volba možnost dát své dítě do školky dřív než ve třech letech, což samozřejmě diskriminuje hlavně ženy, protože u nás se stále ještě rodičovská dovolená týká především jich. Tato diskriminace Hermanovi ale asi nijak zvlášť nevadí, protože sám sebe označuje za konzervativního a neuznává žádný jiný model rodiny než matka – něžná pečovatelka, otec – přísný pan řídící. Matky jsou podle něj v dnešní době převzdělané (!), ovšem pouze pokud se mu to hodí, protože si také myslí, že rodiče jsou nedostatečně informovaní, protože kdyby měli všechny potřebné informace, nikdy by je ani nenapadlo se odchýlit od zastaralého modelu rodiny. Je s podivem, že pedagog zjevně nemá současné informace o tom, že onen konzervativní model rodiny skutečně není nijak nadřazen jiným rodinným uskupením, nebo že to, co označuje za konzervativní model je jen velmi úzká definice za posledních několik desetiletí. Co je mnohem závažnější je, že na základě svých vlastních přesvědčení se neštítí zasahovat (například spoluautorstvím petice, kterou jsme již zmiňovali), do svobody ostatních lidí.

Jako soukromé osoby mohou pánové Matýs, Herman a podobní samozřejmě zastávat jakýkoli názor. Jako profesionálové by si ovšem měli dávat nejen pozor na pravdivost svých tvrzení a na jejich soulad s nejmodernějšími poznatky vědy, ale také by měli chápat, jaké následky může mít to, co říkají. Těžko říci, jestli empatii prostě považují za sprosté slovo, nebo jestli prostě jsou ten typ lidí, kterým nevadí mlžit a mají právo zasahovat do svobody ostatních lidí pouze na základě svého osobního přesvědčení. Co myslíte vy?

Další články

shutterstock_748159447

Česko nemá #MeToo

Zlepšuje se chápání sexuálního obtěžování, nebo přešlapujeme na místě? Seriál o sexuálním obtěžování uveřejněný ...

shutterstock_1611795010

Mrs America

Je Mrs America jeden z nejvíc feministických titulů roku 2020? Pokud máte náladu na skutečně dobrý seriál ...