Zpět na úvod

O projektu Rodiče ve firmě

Aperio
Autor: Petra Müllerová
Štítky:

Podmínky pro pracující rodiče ve firmách a na úřadech lze pozitivně ovlivnit i drobnostmi. Projekt společnosti pro zdravé rodičovství Aperio zjistil, že ve Švédsku nebo v Německu se to daří. Dějí se však podobné pozitivní změny i u nás?

Ačkoliv v dnešní době je stále patrnější a viditelnější vyváženější rozdělení rolí v rodině, tak v praxi mnohdy dochází k tomu, že pracovní uplatnění (nejen) rodičů je ovlivňováno genderovými stereotypy.

Zaměstnavatelé stále očekávají něco jiného od mužů a něco jiného od žen. Mají určitou představu o jejich schopnostech a kompetencích, o tom, jaká by měla být výše jejich platu nebo o tom, jak moc času se budou věnovat rodině a jak dlouhou dobu stráví na rodičovské dovolené. Zjednodušeně řečeno: rodiče dětí (a především ženy) se stále ocitají v méně výhodné pozici, než ostatní zaměstnanci.

Ve chvíli, kdy rodiče nemají možnost postarat se o své malé děti, ty větší odvést do školy apod., jsou nuceni zaměstnání opustit a hledat si nové. Problémy v rodině totiž musí být řešeny. A pokud tomu práce brání, nezbývá nic jiného, než ji opustit.

Některé firmy už tedy pochopily, že vyjít vstříc rodičům přináší své výhody. Zavedly např. pružnou pracovní dobu, možnost pracovat v blízkosti domova či alespoň částečně nahradily pracovní cesty za videokonference. Rozhodly se pro založení firemních školek nebo zavedení možnosti pracovat z domova.

Publikace Rodiče ve firmě uvádí hned několik příkladů dobré praxe u zaměstnavatelů v České republice a přináší inspiraci z dvaceti firem a úřadů. Mnohé z uvedených nástrojů nestojí moc peněz, některé je možné zavést bez jakýchkoliv nákladů. Přitom image firmy jako pro-rodinné organizace se stává konkurenční výhodou při hledání nových zaměstnanců.

Obecně lze říci, že opatření, která přinášejí zdravou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, se organizacím dlouhodobě vyplácejí. Firmy nepřichází o zaměstnance a zaměstnankyně, do kterých už předtím investovaly. Tyto investice zahrnují nábor, vyškolení, praxi, nábor náhrady, v některých případech i odstupné, a v mnoha případech se nemusí vůbec jednat o malé částky.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...