Zpět na úvod

O čem se bavíme, když se bavíme o sexismu (2)

Sexism.,The,Woman,Feels,Discriminated,By,Her,Male,Colleague
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

V předchozím článku jsme se zaměřili na rozpoznání typů sexismu, které označujeme jako agresivní, shovívavý a ambivalentní (či rozpolcený, chcete-li). Zbývá nám tedy se podívat ještě na jeho společenské rozlišení, tedy na sexismus institucionalizovaný, mezilidský a internalizovaný.

Nedostatečná diverzita mezi politickými představiteli, ve vedení společností, na jakékoli rozhodovací pozici a gender pay gap jsou nejvýraznějšími ukazateli a otisky institucionalizovaného sexismu. Je tak rozšířený, že ho vnímáme jako status quo.

O mezilidském (interpersonálním) sexismu mluvíme tehdy, když se jeho projevy týkají interakce s ostatními, a to v jakémkoli prostředí. Jsou to třeba poznámky typu „chovej se jako dáma“, ponižování nebo šikanování lidí na základě nespadání do vnímaných genderových stereotypů, nebo omlouvání jakéhokoli chování, od zatahání za culík po znásilnění např. frází „kluci jsou kluci“.

Pokud bychom chtěli použít jiné slovo než internalizovaný, mohli bychom zkusit třeba „přijatý za vlastní“; proto je tak nebezpečný, vyčerpávající a děsivý. Patří do něj myšlenky, které máme sami o sobě, které jsou následkem toho, čemu jsme byli ve společnosti, v pracovním, školním i domácím prostředí v životě vystaveni. Kromě toho, že může způsobit pocity bezmocnosti, neschopnosti a pochybování sama o sobě, je také příčinou tlaku na vyhovění genderovým stereotypům, pocitům hanby za aspekty fyziologického ženství (pod tím si představme například menstruaci a cokoli, co souvisí s ženskými reprodukčními orgány), „vtipy“ založené na negativních genderových stereotypech, vnímání úspěšných žen v pracovním prostředí jako sokyň, vyvíjení tlaku na kamarádky/kolegyně a neustálé nepřátelskosti a soutěživosti nebo neadekvátní kritiky žen jinými ženami.

Schválně: kolikrát jste slyšeli nějakou z následujících poznámek:

  • „Nejsem jako ty ostatní ženy.“
  • „Chlapům se nelíbí, když jsou ženy chytřejší než oni.“
  • „Můžu si za to sama, určitě jsem ho musela nějak naštvat a vyprovokovat.“
  • „A čemu se diví, když tam šla takhle oblečená.“

Toto jsou jedny z nejčastějších projevů internalizovaného sexismu. Co všechno může způsobit znázorňuje velmi trefně obrázek ledovce na stránce Human Rights Channel: Stop Sexism. Úplně dole na téže stránce lze také najít stručně zpracovaný přehled toho, jak se sexismus projevuje třeba v jazyce, ve veřejném sektoru, vzdělávání, soukromé sféře a jinde. Tamtéž si také můžete udělat kvíz, který vám může pomoci identifikovat, jestli vy sami vykazujete projevy sexismu.

„Myslíte si, že se v nějaké sféře svého života projevujete sexisticky?”

  • 0
  • 0
  • 1

Zobrazit vysledky

Loading ... Loading ...

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...